"Od ranních hodin jsme v některých částech Česka mohli pozorovat zajímavý úkaz v podobě děr v oblačnosti s poměrně neobvyklým vzhledem. Jde o zvláštnost oblaku pojmenovanou Světovou meteorologickou organizací jako cavum, což je latinské označení otvoru nebo dutiny," vysvětlil na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Několik se jich podařilo zachytit i webovými kamerami meteorologických stanic. Objevily se například v Ondřejově jihovýchodně od Prahy.
"Ke vzniku tohoto úkazu je potřeba souhra několika okolností, kdy se v první řadě v určité výšce s teplotou výrazně pod bodem mrazu nachází poměrně tenká vrstva oblačnosti tvořená kapičkami podchlazené vody," popsal ČHMÚ.
[chooze:article;value:592507]
V tomto případě šlo o oblačnou vrstvu s teplotou kolem -23 °C ve výšce lehce přes šest kilometrů. "Při těchto teplotách může voda existovat v kapalném skupenství pouze v podobě drobných kapek, které ale na náhlé vnější podněty mohou zareagovat okamžitým zmrznutím," vysvětlil ústav.
Touto částí oblačnosti proletěla letadla, což způsobilo promrznutí její části. "Vzniklé ledové krystalky na sebe následně nabalují další namrzající vodní kapičky, a tento dominový efekt tak 'vyčistí' od vodních kapek i své okolí. Ledové částice jsou nakonec větší a těžší než původní oblačné kapičky a začnou padat dolů z oblaku v podobě viditelných pásů různě pokřivených větrem," uvedl ČHMÚ.
Vzduch pod oblakem je ale sušší než v samotném oblaku. Tyto ledové částečky se tak při pádu vypaří, aniž by dopadly na zemský povrch.
Na nebi se rozzářil vlčí úplněk. Lidé ho pozorovali po celém území Česka (13/1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.