Lékaři hlásí průlom v diagnostice. Mohli by rakovinu odhalit 7 let před příznaky

Nová éra možností. Tak nazývají britští vědci nový způsob diagnostiky některých nemocí, kupříkladu i závažné Alzheimerovy choroby. Tu by dle jejich slov bylo možné nově diagnostikovat již deset let před tím, než se prokážou první příznaky nemoci. Řeč je o rozsáhlé studii proteinů v těle od UK Biobank, která zpracovává zdravotní data půl milionu lidí. 

Vědci se domnívají, že jednoduchý krevní test by mohl odhalit, zda jsou lidé v raných stádiích určitých nemocí. "Proteiny nám ukazují, co se děje v těle při každé nemoci, kterou lidé onemocní. Díky jednoduchému krevnímu testu dokážeme identifikovat lidi s vysokým rizikem srdečního infarktu i mrtvice nebo dokážeme odhalit rakovinu v raném stádiu. A to vše na základě proteinů v jejich těle," vysvětlil dle Daily Mail britský lékař Rory Collins.

[chooze:article;value:570828]

​Minulý rok studie více než 52 000 dobrovolníků objevila v krvi dva důležité proteiny, které signalizují rané příznaky Alzheimerovy choroby, a to neuvěřitelných deset let předtím než jsou lidé běžně diagnostikováni. Nový objev by mohl usnadnit život nejen pacientům, ale i lékařům. Studie proteinů může totiž hrát hlavní roli v lepším porozumění nemocí. 

Analýza Oxfordské univerzity, která zkoumala krev více než 100 respondentů s rakovinou, zjistila, že lze známky nemoci v krvi objevit už sedm let před diagnostikou. To naznačuje, že zkoumání proteinů by mohlo pomoci lékařům zachytit rakovinu o sedm let dříve, než se pacienti s příznaky dostaví na vyšetření. 

Podle Daily Mailu vědci nyní zahajují největší světový výzkum proteinů, od kterého si slibují poznatky o mnoha dalších onemocněních, včetně méně častých druhů rakoviny. 

Rakovina prsou může přijít i po dvacítce. Klíčová je životospráva, říká odbornice (1/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.