Slovensko má dost lidí, kteří neoprávněně využívají státní podpory. Ministerstvo sociálních věcí proto má v plánu zavést zákon o krácení či odebrání dávek. "Pokud člověk, který může pracovat, odmítne pracovní nabídku, tak mu dávka bude krácena nebo odebrána na jeden měsíc. Pokud odmítne pracovní nabídku opakovaně, tak na tři měsíce. A takto se to bude opakovat, dokud práci nepřijme," řekl ministr sociálních věcí Erik Tomáš (Hlas).
A pokud do práce nakonec nenastoupí, budou pro dotyčného platit stejná pravidla. Výjimku budou mít lidé se zdravotním nebo sociálním omezením.
[chooze:article;value:591656]
Návrh zákona přichází v době, kdy má Slovensko historicky nejnižší nezaměstnanost. Objevuje se proto i kritika. "Dávka nemá sloužit jako nátlakový nástroj, je to nezbytné minimum pro přežití. Ministr přitom stále neupřesnil, kdy bude možné práci odmítnout, aniž by člověk o dávku přišel," domnívá se opoziční poslankyně Národní rady SR Simona Petrík (Progresivní Slovensko).
Slovensko je tak další evropskou zemí, která má v plánu skončit se štědrým sociálním systémem. Přísná pravidla už zavedla například Velká Británie. "Každý osmý mladý člověk je bez zaměstnání, nevzdělává se a ani se neúčastní odborné přípravy," nechal se slyšet britský premiér Keir Starmer.
Britští žadatelé o dávky, kteří si nenajdou práci déle než 18 měsíců, musí absolvovat pracovní stáže. Pokud to odmítnou, ztratí podle vlády na určitou dobu přístup k dávkám.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.