Havlíček: Vláda ANO a STAN je naprosto nereálná. Žijí v mylné představě

"Je to naprosto nereálné," reagoval Havlíček na otázku, zda si umí představit vládnout s hnutím STAN. "Uvědomme si, že Starostové jsou součástí této vlády, která dostala Českou republiku nejenom ekonomicky na dno a někdo zde musí udělat ekonomický restart," dodal. Starostové podle něj žijí v představě, že výsledky vlády jsou dobré, což je dle něj omyl.

Spolupráci s hnutím ANO odmítl i Vlček, přestože on i Havlíček přiznali, že na technických věcech se shodnou. "Neshodneme se na řadě dalších věcí. Já osobně si to představit nedokážu. (…) To, co navrhuje hnutí ANO, že až přijde do vlády, tak zruší důchodovou reformu, nebude tak důležitá konsolidace, směřování země, to jsou věci, na kterých se shodnout asi nějakým způsobem neumíme," řekl.

[chooze:article;value:592053]

​​"Tento stát má sto, tisíc problémů, které musí jakákoliv vláda řešit. Ale já znovu opakuji, nestrašme lidi. Máme nízkou nezaměstnanost, zkrotili jsme inflaci, je tu růst reálných mezd," doplnil Vlček. Připomněl, že Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Podle Havlíčka ale není možné spolupracovat s někým, kdo si nepřipouští své problémy, protože pak není ochoten věci měnit.

Současný a bývalý ministr spolu probírali i situaci českého průmyslu. Ten totiž není v dobré kondici a průmyslová produkce loni klesla o 2,7 %. Největší podíl na propadu má automobilový průmysl, který tvoří zásadní část české ekonomiky.

[chooze:article;value:590890]

Havlíček Fica chápe

​"Je to hospodářským modelem české ekonomiky. (…) My jsme se dlouhou dobu vázali k jednomu dominantnímu partnerovi, v tomto případě k EU, respektive k Německu," popsal Vlček. Ve chvíli, kdy má problémy Německo, má pak prý logicky problémy i český průmysl. Je podle něj třeba diverzifikovat a hledat nové odběratelské trhy. Zmírnit by chtěl i evropské regulace, třeba právě v autoprůmyslu.

Havlíček tvrdí, že průmysl doplatil na vysoké ceny energií, které ho činí nekonkurenceschopným. "Firmy, které mají nepředvídatelné prostředí stran energií, ale popravdě řečeno i investiční prostředí, protože do něj vláda moc zasahuje a vazba na Německo, tohle, když všechno sečteme, k tomu ještě problémy EU (…), tak jednoduše jsme v situaci, že nám klesá průmysl, roste nezaměstnanost," kritizoval.

[chooze:article;value:591926]

​Větší shodu oba politici nacházeli nad tématem dodávek plynu. Podle obou to, kolik ho do Evropy proudí z Ruska, ovlivňuje postoj celé EU. "Evropská unie se v tomto chová alibisticky. Na jednu stranu se uzavírají kohouty v rámci [plynovodu] Bratrství (…), na druhou stranu dramatickým způsobem roste prodej ruského LNG do Evropské unie," vyčítal Havlíček.

Kvůli tomu prý rozumí i slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, který se s Ukrajinou pře o dodávky přes její území. Podle Vlčka ale bylo uzavření plynovodu očekávaným krokem a peníze za ruský plyn financovaly ruskou agresi. Česko se podle něj závislosti na Rusku jako "zodpovědný hospodář" zbavilo.

Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.