Německo i Evropská unie se považovaly za prosté slintavky a kulhavky, ale v pátek v Braniborsku nedaleko Berlína potvrdili nákazu u chovaných vodních buvolů. "Nyní je úkolem co nejrychleji zjistit, jakou cestou se sem virus dostal. Naši odborníci (...) dělají vše pro to, aby braniborské zemské úřady v tomto úsilí podpořili. Ohnisko velmi pečlivě monitorujeme," řekl spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir.
Tři z nakažených zvířat podle deníku Der Spiegel zemřela. "Mašinerie se rozjela. Zvířata jsou v současné době usmrcována a likvidována v souladu s předpisy na ochranu zvířat," popsala braniborská ministryně zemědělství Hanka Mittelstädt.
[chooze:article;value:591843]
Jde o první zachycený případ v Německu od roku 1988. Pro člověka je virus neškodný, ale může se jím nakazit skot, prasata a ovce. Mezi příznaky postižených zvířat patří horečka, ztráta chuti k jídlu a apatie. Na tlamě, jazyku, drápech a strucích se jim tvoří puchýře. Mnohá zvířata vykazují známky kulhání nebo nejsou schopna chůze kvůli bolesti.
Virus se podle Světové organizace pro zdraví zvířat může přenášet vzduchem až na vzdálenost 300 kilometrů, přímým kontaktem, s lidmi nebo na površích vozidel a nástrojů. Nemoc se vyskytuje v Turecku, na Středním východě, v Africe, Asii a Jižní Americe.
Jak uvádí Státní veterinární správa (SVS), v roce 2001 se nemoc rozšířila v Británii. "Zdolávací opatření stála pokladnu EU okolo 360 milionů eur," uvedla SVS. Na našem území se slintavka a kulhavka objevila naposledy v roce 1975.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.