Do Ruska stále proudí české zboží. Míří tam přes třetí země

Premianti mezi dodavateli piva do Ruska. To jsou německé, české a čínské pivovary. Dovoz českého piva, podle ruské strany, loni stoupl o 27 procent na více než 33 tisíc tun zlatavého moku.

Čechy si tak kvůli tomu dobírají třeba Poláci, podle kterých české pivovary nemají etické pochybnosti o tom, že zisk je na prvním místě, bez ohledu na to, komu přináší peníze. Podle ministra zahraničí si do nás ale Poláci kvůli pivu rýpli neprávem. "Nejedná se o položku na sankčním seznamu," říká ministr zahraničí Jan Lipavský (nez.).

[chooze:article;value:591816]

​"Plzeňský Prazdroj přestal vyvážet do Ruska a Běloruska ihned po začátku konfliktu. V případě, že by se naše pivo objevilo v regálech v Rusku, tak my nemáme šanci monitorovat a ani zjistit, jakým způsobem se tam dostává," tvrdí mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

"Přestali jsme vyvážet hned po začátku války na Ukrajině, nicméně po začátku konfliktu na Ukrajině jsme obdrželi nabídky ze zemí sousedících s Ruskem, protože jsme se ale domnívali, že půjde o následný přeprodej  do Ruska, tak tyto nabídky jsme odmítli," uvedl mluvčí Rodinného pivovaru Bernard Radek Tulis.

Do Ruska, kromě alkoholu, dál legálně proudí i další zboží. "V roce 2023 měly nejvyšší zastoupení na vývozu do Ruska farmaceutické přípravky, základní chemické látky a nápoje. Čísla z roku 2024 tuto trojici potvrzují, i když ještě nejsou kompletní," upozornil mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jan Cieslar.​

Další výrobky to berou do Ruska i z Ruska oklikou, a to třeba přes některé postsovětské státy nebo Čínu. "Tyto třetí země, které fungují jako překupníci, si za každou tu transakci nechají samozřejmě zaplatit," vysvětlil ekonom Pavel Peterka.

​Podle ekonomů se firmy pouštějí do obcházení protiruských sankcí v případě, že se jim to finančně vyplatí. Tedy jejich zisky jsou daleko vyšší, než by byly  možné pokuty ze strany úřadů. "Celková hodnota vývozu do zemí středí Asie a Zakavkazska se mezi lety 2021 a 2022 zvýšila o 14 miliard korun, tedy o 127 procent, mezi lety 2022 a 2023 o dalších 6 miliard korun, tedy 24 procent," poznamenal mluvčí ČSÚ Cieslar.

Podle statistiků tam míří zejména komunikační zařízení, počítače a jejich příslušenství nebo výrobky automobilového průmyslu. "To je lukrativní byznys pro řadu firem, řadu zemí, nemyslím si, že je v současné době reálné zamezit proudění," dodal ekonom Peterka.

Prouděním českého zboží přes třetí strany do Ruska se zabývají i detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.