Skoro 230 tisíc Poláků obdrží výzvu k povinné vojenské kvalifikaci. Jak popisuje web polsatnews.pl, týkat se bude specifické skupiny žen a mužů starších 19 let. Celá procedura bude probíhat od 3. února a trvat má 62 dní.
"Účelem vojenské kvalifikace je zapsat údaje do vojenské evidence a zjistit fyzickou a psychickou způsobilost k výkonu vojenské služby osob, které podléhají povinnosti dostavit se k vojenské kvalifikaci," popsala polská armáda. Kvalifikace neznamená povolání do armády.
[chooze:article;value:578820]
Dostavit se musí muži narození v roce 2006 a muži z jiných ročníků, kteří ještě nemají přidělenou vojenskou kategorii nebo byli dočasně nezpůsobilí. Výzva platí i pro ženy z ročníků 1998–2006 způsobilých k vojenské službě nebo dalším působícím ve specifických profesích. Starší 18 let se mohou hlásit i dobrovolně.
Na základě kvalifikace každého účastníka zařadí do jedné ze čtyř kategorií:
A – způsobilý k vojenské činné službě;
B – dočasně nezpůsobilý k vojenské činné službě;
D – nezpůsobilý pro aktivní vojenskou službu v době míru, s výjimkou určitých funkcí;
E – trvale a zcela nezpůsobilý k vojenské činné službě v době míru a války.
[chooze:article;value:591645]
Ten, kdo by se chtěl kvalifikaci vyhnout, musí počítat s trestem. Za nedostavení se hrozí pokuta od několika stovek až po tisíce zlotých, tedy až bezmála šest tisíc korun. Přijít ale může i zadržení policií.
Kvalifikační test zahrnuje mimo jiné: měření krevního tlaku, výšky, hmotnosti, krve, moči a test zraku. V poslední době je také nutné sejít se s psychologem a neurologem a podstoupit ORL vyšetření.
Jak uvádí web U.S. News, Polsko má s více než 200 tisíci vojáků třetí největší armádu v NATO za Spojenými státy a Tureckem. Na svou obranu země vydává v posledních letech obrovské částky, vloni podle agentury AP rekordních 4,7 % HDP. Poláci nemusí na povinnou vojnu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.