Změny ve fungování facebooku a instagramu oznámil Zuckerberg v úterním prohlášení. "Vrátíme se k našim kořenům a zaměříme se na omezení chyb, zjednodušení našich zásad a obnovení svobody projevu na našich platformách," řekl.
Na sociálních sítích Mety podle něj skončí tzv. fact-checkeři – ověřovatelé faktů – organizace, které zjišťují u některých příspěvků, jestli jsou pravdivé a nejde o dezinformace. Následně je případně označují jako nepravdivé a omezují jejich šíření.
[chooze:article;value:584329]
"Přesněji řečeno, zbavíme se fact-checkerů a nahradíme je komunitními poznámkami, podobně jako X, počínaje USA," dodal Zuckerberg. Na síti X vlastněné miliardářem Elonem Muskem totiž ověřování pravdivosti příspěvků funguje na komunitním principu.
Systém ověřovatelů třetí strany funguje i v EU, ale zatím není v plánu ho rušit, uvádí web Politico. Ověřování pro Metu provádí organizace zapojené v Mezinárodní fact-checkingové síti (IFCN), v Česku třeba Demagog.cz.
[chooze:article;value:571337]
Jak popsal web Euronews, odborníci Zuckerbergův krok kritizují. Fungování komunitních poznámek na Muskově síti údajně není příliš efektivní a poznámky mají mnohem méně zobrazení než samotné zavádějící příspěvky.
"Stačí se podívat na oslavy na kanálech známých dezinformačních aktérů, abyste věděli, že je to pro uživatele Mety špatná zpráva," řekl Carlos Hernández-Echevarría, zástupce ředitele nezávislé španělské fact-checkingové platformy Maldita.es. Majitel Mety zase argumentuje, že fact-checkeři jsou příliš "politicky zaujatí" a "zničili více důvěry, než vytvořili".
[chooze:article;value:579665]
Fact-checkeři na facebooku působili od roku 2016. Šlo o reakci společnosti na kritiku po první výhře Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech, ve které podle některých sehrála zásadní roli.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.