Zemřel historik František Šmahel. Byl uznávaným znalcem husitství a reformace

[chooze:gallery;value:38540]

Na věčný odpočinek v neděli odešel významný český historik František Šmahel. Akademii věd o jeho úmrtí informovala jeho manželka. Smutnou zprávu v pondělí pro TN.cz potvrdila mluvčí Akademie věd Markéta Růžičková. 

Šmahel se narodil roku 1934 v Trhové Kamenici na Chrudimsku, po maturitě na gymnáziu krátce pracoval jako horník na dole v Ostravě. Poté vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy a několik let zastával funkci ředitele Městského muzea v Litvínově. V roce 1964 nastoupil do Historického ústavu Akademie věd, kde se začal věnovat husitství.

Jak připomíná web Aktuálně.cz, v 70. letech z politických důvodů pracoval jako řidič tramvaje, v 80. letech působil v Museu husitského revolučního hnutí v Táboře. Po Sametové revoluci se stal ředitelem Historického ústavu Akademie věd. V roce 1995 byl jmenován profesorem. V roce 1998 spoluzaložil Centrum medievistických studií a do roku 2004 působil jako jeho ředitel. 

[chooze:article;value:591128]

Šmahel byl nositelem mnoha prestižních ocenění, například Národní ceny vlády ČR Česká hlava či Ceny Neuron za přínos světové vědě. Přednášel na univerzitách jak v Česku, tak v zahraničí. 

Zabýval se zejména dějinami pozdního středověku, hlavně husitským hnutím. Byl také uznávaným znalcem lucemburské dynastie a reformace ve střední Evropě. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.