Vláda zvyšuje daně na cigarety i alkohol. Jen to zhorší situaci, tvrdí kritici

Ceny alkoholu a cigaret od Nového roku opět stouply. Spotřební daň na cigarety se zvýšila o 5 procent, u alkoholu o 10 procent a u zahřívaného tabáku dokonce o 15 procent. Ministerstvo financí plánuje pokračovat v trendu i v dalších letech.

Spotřební daně nejsou jen nástrojem k posílení státního rozpočtu, ale také důležitým prostředkem ochrany veřejného zdraví. "Jsem přesvědčená, že zvýšení cen na alkohol a cigarety povede k určitému snížení spotřeby," věří místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Nesouhlasí s tím ale dokonce i někteří koaliční politici. "Daně se vybírají primárně proto, aby se naplnil státní rozpočet. Pokud se ukáže, že výběr klesá, pak je ta daň příliš vysoká a rozšiřuje se šedá ekonomika nebo zahraniční nákupy. Na to by mělo ministerstvo financí reagovat," myslí si bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

[chooze:article;value:590182]

​Ekonomové a někteří politici varují, že příliš vysoká spotřební daň na cigarety a alkohol posílí černý trh a prohloubí šedou ekonomiku. "Toto postupné zvyšování daní salámovou metodou na spotřebu výrazný vliv nemá a spíše podporuje migraci spotřebitelů na šedý a černý trh, případně na nákupy do zahraničí. Řada lidí vyjede do zahraničí, nakoupí tam cigaret a zaplatí tam daně. Tady je pak vykouří a chodí do nemocnice s obtížemi," poznamenal ekonom Pavel Peterka.

Ministerstvo financí se šedým trhem počítá. "Každá země má nastaveny vlastní spotřební daně a přeshraniční nákupy cigaret, alkoholu nebo pohonných hmot jsou běžné," tvrdí ministerstvo.

"Ta daň je tak vysoká, že lidé spíše budou odcházet nakupovat podobné zboží do zahraničí nebo se přesunou na šedý trh. To se může stát, už jsme to viděli v minulém období u cigaret i alkoholu," řekl místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).

[chooze:article;value:579011]

​"Už v roce 2022, 2023 ten výběr zaostával o 8,9 miliard a ten trend pokračuje. Pokud se ukazuje, že to poslední zvýšení nevedlo k vyššímu výběru daní, tak nevidím důvod nadále zvyšovat," myslí si poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

"Pokud budeme daně zvedat a zvedat a budeme vybírat méně a méně peněz kvůli vysokým sazbám, tak je něco špatně," přitakal Pospíšil. V Dánsku v roce 2003 kvůli vysoké dani lidé alkohol přestali kupovat a jezdili pro něj do ciziny. Vláda na to ale rychle reagovala a daň snížila.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.