Za celý loňský rok policisté chytili přes osm tisíc řidičů, kteří si sedli za volant pod vlivem drog nebo měli v krvi přes jedno promile alkoholu. Jenže reálně jich řídilo s alkoholem v krvi mnohonásobně víc. Samo o sobě je to naprostá bezohlednost vůči všem ostatním řidičům nebo chodcům.
"Já jedu za nissanem a on docela kličkuje. Mně přijde, že ten řidič je opilý, najíždí na obrubníky i do tramvajového kolejiště," popsala řidička v telefonátu na tísňovou linku. "Já bych zavedl pravidlo třikrát a dost. Třikrát zákaz řízení a pak do vězení," prohlásil dopravní expert Jan Pechout.
Za volant usedli i ti, kteří měli pod kůží tři nebo čtyři promile. To už člověk nedokáže ani chodit, natož řídit. Na Svitavsku letos hned třikrát zastavili policisté opilého tamního lékaře. "Já nejsem blbeček, mám doktorát z medicíny, ty blbečku," pokoušel se bránit opilý řidič.
[chooze:article;value:590791]
Naštěstí policistům zákon umožnil zabavit mu auto. Další stupeň pak je, když se opilci zkusí problém vyřešit penězi. "Já vám zaplatím, kolik chcete!" pokoušel se policisty podplatit dva dny před koncem roku 20letý cizinec na dálnici D11. V krvi měl tři promile.
"Za zločin podplácení a jízdu pod vlivem návykové látky mu hrozí až šestiletý pobyt za mřížemi," sdělila policejní mluvčí Iva Kormošová. "Za loňský rok, od ledna do listopadu, jsme evidovali 19 případů uplácení," uvedl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
I počet nehod je hrozivý. Opilci a narkomani jich způsobili za prvních 11 měsíců loňského roku 4 636 a zemřelo při nich 38 lidí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.