Tolik, co vyprodukuje Německo, Japonsko a Austrálie dohromady za celý rok, aktuálně podle Bloombergu vlastní 500 nejbohatších lidí planety. "Za růstem bohatství těch nejbohatších lidí v loňském roce je růst akciových trhů. Právě proto, že se loni akciovým trhům dařilo. Dalším faktorem je technologický vývoj, zejména v oblasti umělé inteligence," vysvětlil hlavní ekonom české pobočky Deloitte David Marek.
Nejlépe se loni dařilo Elonu Muskovi. Tomu se vyplatila především podpora zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Okamžitě po vyhlášení Trumpova vítězství akcie Muskových společností Tesla a SpaceX rekordně rostly. Sám Musk týdny po volbách bohatl rychlostí 3,5 miliardy korun za hodinu.
"Vítězství Donalda Trumpa pro akciové trhy znamenalo to, že si investoři začali slibovat větší podporu pro ekonomický vývoj, více uvolnění, méně regulace, a tedy i větší růst akciových trhů," dodal Marek.
[chooze:article;value:584552]
Za Muskem je aktuálně s rekordním rozdílem více než pěti bilionů korun šéf Amazonu Jeff Bezos a v závěsu za ním ředitel společnosti Meta a zakladatel facebooku Mark Zuckerberg - i ten si oproti loňsku polepšil, a to i přesto, že jeho firma loni zaplatila rekordní pokuty za nedodržování ochrany osobních údajů uživatelů sociálních sítí.
Šéf technologické společnosti Nvidia Jensen Huang si díky boomu umělé inteligence na účet připsal téměř dva biliony korun. "Firmy, lidé, kteří jsou nějak spojeni s umělou inteligencí ať už pro trénování výroby čipů nebo psaní algoritmů, byli ti, kteří bohatli více než ostatní," dodal Marek.
Naopak velký propad zaznamenal loňský nejbohatší muž planety – francouzský podnikatel Bernard Arnault. Majitel několika luxusních značek tratil mimo jiné kvůli zpomalujícímu ekonomickému růstu Číny.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.