Lidé letos vydělají víc. Zdražování potravin konečně zpomalí, tvrdí ekonom

Čechům v letošním roce porostou reálné výdělky. Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům přidají, klesat by měla i inflace. "Ony už rostou v podstatě nezměněnou formou. Už od doby před covidem jsou nárůsty každý rok zhruba stejné. Problém tady byl, že nárůst výdělků srážela velká inflace," řekl ekonom Petr Bartoň.

Podle jeho slov si tento rok polepší hlavně lidé, kteří mění zaměstnání. "Rostoucí příjmy, které potom statisticky vykazujeme, nejsou tím, že by přidal stávající zaměstnavatel, ale že si najdeme nějaké jiné zaměstnání, jiného zaměstnavatele a u něj se dočkáme vyššího platu. Statisticky to potom funguje, ale má to i souvislost s tím, že většině lidí současný zaměstnavatel nepřidá," poznamenal dále Bartoň.

[chooze:article;value:589615]

​Očekává se, že vývoj inflace bude podobný jako loni a míra se bude pohybovat mezi 2 až 3 %. Loni ji ve velké míře ovlivňovaly rostoucí ceny potravin. V tomto roce by podle odhadů tolik zdražovat neměly. Byly ale i výjimky, třeba cibule loni zlevnila o čtvrtinu a její cena by měla klesat i nadále. Méně zaplatíme za máslo i vejce.

"My jsme si teď odvykli od zdražování potravin. Typicky jsme tady pořád řešili máslo, vejce, začalo se tomu říkat investiční máslo. Právě to by mělo zlevnit, postupně by měla zlevnit i vejce," domnívá se ekonom.

Naproti tomu růst cen čekají ekonomové zejména u nemovitostí – letos by podle odhadů centrální banky měly byty a domy podražit o 5,7 % a v roce 2026 o další přibližně čtyři. "Podle všeho ceny nemovitostí půjdou nahoru, ale pokud celkově pořád čekáme stejnou inflaci, tak to jen znamená, že o kolik více budou letos zdražovat nemovitosti, o tolik méně by měly zdražovat spotřební věci," dodal ekonom Petr Bartoň.

Trh s potravinami se bude nadále stabilizovat, říká odborník (1/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.