Silvestr klepe na dveře a s ním i oslavy plné radosti, které si každoročně spojujeme s jednohubkami, chlebíčky a alkoholem. Bez čeho se ale někde letos budeme muset obejít, je pyrotechnika. Některá města vydávají vyhlášky o jejím omezení či úplném zákazu a obchodní řetězce ji stahují z prodeje.
K takovému kroku se rozhodl obchodní řetězec Tesco. "Vánoce jsou obdobím radosti, ale také obdobím, kdy bychom měli myslet na dopady svého jednání. Ať už na pohodu zvířat, bezpečnost lidí, nebo životní prostředí," uvedla jeho generální ředitelka Katarína Navrátilová. "Již nebudeme prodávat žádnou pyrotechniku. Tímto krokem chceme inspirovat ostatní k odpovědnějšímu a ohleduplnějšímu přístupu," dodala.
[chooze:article;value:585198]
Tomuto přístupu dala zelenou i BILLA. "Už v roce 2022 jsme oznámili, že vyřazujeme zábavní pyrotechniku z našeho sortimentu," informovala mluvčí Dana Bratánková.
Ostatní se ale k podobnému kroku zatím neuchylují. "Pyrotechniku v letošním roce standardně zařadíme v rámci akční nabídky v průběhu prosince. Zrušení jejího prodeje aktuálně neplánujeme," dodala mluvčí řetězce Lidl Eliška Froschová Stehlíková.
Mezi další obchodní řetězce, které pyrotechniku budou během svátků prodávat, patří Kaufland či Globus. Penny Market se sice prodeje pyrotechniky také nevzdal, rozhodl se ale přidat do sortimentu i různé alternativy. "Zároveň, stejně jako v předchozích letech, i letos nabídneme alternativy v podobě takzvané tiché pyrotechniky," informoval mluvčí Tomáš Kubík.
[chooze:article;value:589698]
Vyjádření obcí
Mezi přední města, která se rozhodla zakázat používání pyrotechnik, patří i tento rok Praha. Město zakázalo používání pyrotechnik v historickém centru a v případě nedodržení zákazu hrozí pokuta až ve výši 100 000 Kč. Tímto krokem se město snaží zaměřit na ochranu památek, zajištění bezpečnosti a omezení hluku během oslav, informuje Praha1.cz.
Mnoho českých měst zakazuje používání pyrotechniky, s výjimkou silvestra a Nového roku. Platí to jak pro velká města jako Brno, tak i menší, například Velké Meziříčí. "Odpalování petard je přísně zakázáno, jedinou výjimkou je od 22 do 24 hodin na silvestra a pak od půlnoci do dvou a od 17 do 18 hodin na Nový rok. Ohňostroje nepouštějte, přijďte si užít raději ten městský, který je bezpečnější a šetrnější," vzkazuje lidem na webových stránkách místostarosta Martin Kaman.
[chooze:article;value:588673]
Obce tak reagují na novelu zákona o pyrotechnice, kterou vláda schválila během léta tohoto roku. Novela zakazuje prodej pyrotechniky mimo kamenné prodejny. Lidé si je tedy nebudou moci koupit ve stáncích či na trzích, jak byli doposud zvyklí. Dále upravuje prodej pyrotechnických výrobků on-line a posiluje pravomoc obcí rozhodovat o omezení na svém území.
"Usilujeme o to, aby byl silvestr 2024 posledním, kdy bude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy kategorie F3 (prodejná od 21 let) a kategorie F2 (od 18 let) kolem nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a podobně. Zábavní pyrotechnika do těchto míst, stejně jako do národních parků a české přírody, zkrátka nepatří," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.
"Negativní dopad na domácí i hospodářská zvířata je obrovský. Velký stres zažívají psi, kočky, ptáci po vyděšení narážejí do čehokoliv, co mají po cestě a způsobují si zranění. Mimo to ohňostroje způsobují znečištění ovzduší, během silvestra je až tisícinásobné," dodal Hladík.
[chooze:poll;value:c877eb301d28ce5a650c032ab16039321d732564;layout:tn_nova]
Magistráty a radnice si myslí, že by se pyrotechnika měla co nejvíce omezit:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.