Český astronom pomohl objevit nové asteroidy. Mohou ohrozit Zemi

Mezinárodnímu týmu vědců se s využitím dat z Webbova vesmírného teleskopu podařilo odhalit množství malých asteroidů, které ale stále mohou představovat ohrožení pro Zemi. Své objevy skupina vedená odborníky z MIT zveřejnila ve vědeckém časopise Nature.

Konkrétně jde o asteroidy měřící v průměru několik desítek metrů, nacházející se mezi Marsem a Jupiterem. Dopad podobného asteroidu se sice nedá srovnávat s tím, který vyhubil dinosaury, srážka s ním je ale mnohem pravděpodobnější a stále může napáchat rozsáhlé škody.

Například asteroid o průměru jen necelých 20 metrů zranil v roce 2013 stovky lidí v ruském Čeljabinsku, nad nímž vybouchl. Do atmosféry přitom podle webu Live Science uvolnil energii srovnatelnou se 30 atomovými bombami svrženými na Hirošimu. Naštěstí k tomu došlo ve výšce několika desítek kilometrů.

[chooze:article;value:588602]

Celkem se vědcům prostřednictvím počítačového rozboru snímků vesmíru podařilo odhalit 138 nových takzvaných dekametrových asteroidů. Některé byly velké jako autobus, další jako stadion. Šest z nich se podle odborníků na své trajektorii přibližuje k Zemi.

"Ve skutečnosti se jedná o úlomky vymrštěné během kolizí větších, kilometry velkých asteroidů, které jsou dobře pozorovatelné a často mají podobné oběžné dráhy kolem Slunce," říká spoluautor studie Miroslav Brož z Univerzity Karlovy v Praze.

"Mysleli jsme, že odhalíme jen několik nových objektů, ale objevili jsme jich mnohem více, než se očekávalo," dodala k výzkumu vědkyně z MIT Julien de Wit. "Nyní máme způsob, jak zaznamenat tyto malé asteroidy, takže můžeme provádět přesnější sledování jejich orbity, což je klíčové pro planetární obranu," dodává pak druhý hlavní autor studie Artem Burdanov.

Výbuch asteroidu rozzářil oblohu. Kamera zachytila padající ohnivou kouli (12/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.