Státní zaměstnanci potřebují vyšší platy, říká expert. Jinak zbydou ti neschopní

Z výsledků rozhodnutí vlády se učitelům zvýší platové tarify o 7 %. Vláda se tím snaží splnit závazek, aby dostala jejich platy na úroveň 130 % průměrných mezd. U dalších pracovníků ve veřejném sektoru dojde k navýšení o 1 400 korun. To se týká necelého milionu lidí, kteří v tomto odvětví pracují.

"Byl nejvyšší čas platy zvednout, protože když se podíváte na vztah mezi tím, kolik si vydělává zaměstnanec v soukromém sektoru a kolik si vydělá zaměstnanec ve veřejném sektoru s podobnou kvalifikací, tak poměr se zhoršoval už zhruba nějakých pět či šest let výrazně v neprospěch zaměstnanců veřejného sektoru," říká ekonom.

[chooze:article;value:588563]

​Právě veřejný sektor na českém pracovním trhu dlouhodobě zaostává a stává se nekonkurenceschopným proti soukromému. Lidé s kvalifikací se proto častěji uchylují do soukromé sféry, kde si vydělají více. "Ve veřejné pak zůstanou jenom ti, které soukromá sféra zjednodušeně řečeno nechtěla. Tak bychom měli veřejný sektor plný lidí, kteří jsou buďto nemotivovaní, nekvalifikovaní, nebo, a to říkám v uvozovkách, prostě neschopní, což nechceme," dodává Hradil.

Technicky zaměřené pracovníky veřejného sektoru podle ekonoma zvýšení platů nepřesvědčí, aby na pozici setrvali. "Těch 1 400 logicky nejvíce pomáhá nízkopříjmovým lidem, protože 1 400 z výplaty, která je například 35 000, je na procenta více než z výplaty 70 000," upřesňuje.

Na zvýšení platů ve veřejném sektoru stát vyčlení téměř 24 miliard korun. Operuje při tom s deficitem 240 miliard na příští rok. "Dlouhodobě udržitelný rozpočet v tuhle chvíli není. 240 miliard ročně je prostě příliš, to si dovolit nemůžeme. Stát na rozdíl od rodiny nebo firmy sice může trvale hospodařit v deficitu, on může tvořit každý rok větší a větší dluh, nicméně ne takhle velký," uzavírá Hradil.

Státní zaměstnanci mají nicméně výhodu ve stabilitě práce, a to i z důvodu, že neprochází ekonomickými cykly, jako je recese nebo krize. Soukromý sektor je v tomto ohledu pro uchazeče rizikovější. Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.