Po zohlednění věku v době úmrtí a dalších faktorů zemřelo na Alzheimerovu chorobu 1,03 % řidičů taxi, zatímco mezi řidiči sanitek to bylo pouze 0,74 %. To je ve srovnání s 1,69 % u běžné populace jako celku podstatně nižší riziko, píše deník Mirror. Vychází to z nové americké studie, která byla publikovaná v odborném časopise British Medical Journal.
Už předchozí výzkum zjistil, že londýnští řidiči mají obzvláště silný hipokampus, tedy část mozku, která pomáhá podporovat paměť, připomíná deník The Sun.
"Stejná část mozku, která se podílí na vytváření kognitivních prostorových map, je klíčová i při vývoji Alzheimerovy choroby," vysvětlil hlavní autor studie a rezidentní lékař v Brigham and Women's Hospital v Bostonu Vishal Patel. Právě kognitivní prostorové mapy využívají lidé k navigaci v okolním světě.
Vědci věří, že mentální propočítávání tras udržuje důležitou část mozku silnou až do vysokého věku. "Předpokládali jsme, že povolání, jako je řidič taxíku nebo sanitky, která vyžadují prostorovou a navigační orientaci v reálném čase, mohou být spojena se sníženou úmrtností na Alzheimerovu chorobu," pokračoval doktor Patel.
[chooze:article;value:573529]
"Naše výsledky zdůrazňují možnost, že neurologické změny v hipokampu nebo jinde u řidičů taxi a sanitek mohou být zodpovědné za nižší výskyt Alzheimerovy choroby. Tato zjištění naznačují, že je důležité zvážit, jak může povolání ovlivnit riziko úmrtí na tuto nemoc," popsal další z autorů studie a lékař z Massachusetts General Hospital Anupam Jena.
Zda by konec používání navigačních systémů v autech měl pozitivní dopad na Alzheimerovu chorobu ve společnosti, je podle vědců otázkou. "Lidé, které jsme studovali po většinu svého života, GPS příliš nepoužívali. Jednoduše kvůli věku, ve kterém zemřeli. Kdybychom se na to podívali za 20 let nebo za 30 let, bylo by to jinak," myslí si profesor Jena.
[chooze:article;value:570828]
Někteří odborníci se ale domnívají, že se jedná o fenomén reverzní kauzality. "Je stejně pravděpodobné, že v těchto zaměstnáních se daří jedincům s lepšími navigačními a prostorovými dovednostmi," uvedl odborník na psychiatrii ve stáří na University College London profesor Robert Howard.
"Stojí také za zmínku, že věk řidičů taxislužeb a sanitek v této studii byl kolem 64 až 67 let, zatímco u všech ostatních povolání šlo o věk 74 let. Toto je vážné omezení studie, protože Alzheimerova choroba nastupuje obvykle po 65 letech," sdělila profesorka Edinburghské univerzity a prezidentka Britské asociace neurověd Tara Spires-Jonesová .
Expertka: Dítě potřebuje jednu klíčovou osobu. Jinak hrozí trvalé poškození mozku (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.