Případ Mary Jane Velosové, matky dvou dětí, vzbudil značnou pozornost, vyvolal protesty a o jejím osudu jednali prezidenti obou zemí. Ve středu brzy ráno vystoupila za doprovodu eskorty z letadla ve filipínském hlavním městě Manile a ukončila tak trýznivou kapitolu svého života, uvedl deník The Manila Times.
Velosovou zatkli v roce 2010 na letišti v Indonésii, když v jejím kufru našli celníci 2,6 kilogramu heroinu. Za pašování drog dostala trest smrti, v převážně muslimské zemi jsou za drogovou kriminalitu jedny z nejpřísnějších trestů na světě.
[chooze:article;value:586349]
Žena s největší pravděpodobností o kontrabandu nevěděla. Po celou dobu tvrdila, že jí známí nabídli, aby si do Indonésie jela vydělat jako pomocnice v domácnosti, což je mezi chudými filipínskými ženami běžné. Na cestu jí koupili nové oblečení a kufr. Netušila prý, že do něj zašili balíčky s heroinem.
Hrdelní trest zastřelením měl být vykonán v roce 2015. Velosovou málem vedli před popravčí četu, některé filipínské noviny už se podle BBC tiskly s titulními stranami věnovanými její popravě. Tehdejší prezident Joko Widodo exekuci na poslední chvíli odložil.
Bylo to na žádost jeho protějšku filipínské hlavy státu Benigna Aquina. Policisté totiž zatkli gang pašeráků lidí a drog, kteří ji naverbovali, a Velosová proti nim měla svědčit u soudu.
[chooze:article;value:519915]
Jednání o jejím vydání se protáhlo na roky a výsledkem je dohoda, podle které byla žena převezena do filipínské věznice s tím, že je předána místní jurisdikci. Indonésie se zavázala, že bude respektovat jakékoliv rozhodnutí včetně amnestie či prezidentské milosti, která se nyní všeobecně očekává.
Velosová by se tak mohla po povinné karanténě konečně dočkat svobody a vrátit se k rodině, se kterou si zatím mohla jen zatelefonovat. Na Indonésii nezanevřela, ve vězení se kromě hry na kytaru a volejbalu naučila jazyk a po propuštění zazpívala indonéskou hymnu. Ale i kdyby chtěla, už se tam nepodívá, součástí její deportace je doživotní zákaz vstupu.
V cele smrti strávil muž skoro 50 let. Soud přiznal omyl, důkazy byly falešné (9/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.