Výskyt bakterie legionelly v teplé vodě odhalily kontroly na kolejích Technické univerzity v Liberci v Harcově v listopadu. "Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) dne 29. listopadu 2024 vydala zákaz sprchování v objektech A, B, C a E," uvádí KSH LK.
"Oznámili e-mailem, že je zákaz sprchování. A dnes oznámili, že zákaz pokračuje dále na základě odběrů z 6. prosince," popsal jeden z ubytovaných TN.cz v pondělí. Ke sprchování teplou vodou jsou vyčleněné sprchy pouze v jedné z několika budov kolejí.
[chooze:article;value:550398]
Někteří studenti ale údajně zákaz nedodržují a sprchují se teplou vodou nadále. "Dnes už si taky dám sprchu ve vlažné vodě s malým průtokem, tak aby nevznikalo tolik aerosolu," popsal jeden z nich.
Minulý týden na univerzitě odebrali další vzorky. "23. prosince budeme vědět výsledky a do té doby se snažíme legionellu ničit termizací, zahříváním vody až na 70 °C a chemií," popsal pro TN.cz mluvčí univerzity Radek Pirkl.
"Přistoupili jsme i k dalšímu radikálnímu kroku. 27. prosince plánujeme projít všechny bloky kolejí, všechny buňky a všude ve stejný moment pustit teplou vodu," pokračoval. Studenti kvůli problému mají kolejné zlevněné o 40 korun za den.
[chooze:article;value:588255]
Legionella je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí. Projevuje se suchým kašlem, bolestí na prsou, někdy průjmem, zmateností nebo blouzněním.
Podle Pirkla škola zatím nemá informace o tom, že by se někdo nakazil. "Žádný oficiální případ nemáme. Vím, že na sociálních sítích koluje, že studenti si stěžují na nějaké potíže, které by mohly ukazovat nějakou nákazu," uvedl s tím, že ale může jít třeba o covid-19.
Nejde ovšem o první případ, kdy se bakterie na kolejích objevila. "Oproti předchozí legionelle se přístup kolejí zlepšil. Dva roky zpátky to bylo vedeno jako technická závada, bez jakéhokoliv e-mailu, pouze vyvěšené u výtahů," popsal student.
[chooze:article;value:579319]
"Je to problém u výškových budov hromadného ubytování. Je tam nepravidelný provoz. Když na víkend studenti nejsou nebo jsou prázdniny, tak v koncovkách může legionella narůst, a když se voda odebírá, tak se dostane do oběhu v celém objektu," doplnil Pirkl.
Podobný problém řešili vloni i v ostravské nemocnici. Podívejte se na reportáž (7/2023):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.