Zákazníky mnoha obchodních řetězců čekal v posledních týdnech cenový šok. Ceny čokoládových kolekcí, které si lidé pravidelně věší na vánoční stromek, se totiž rychle vydrásaly na vrchol. Výjimkou nebyly ani případy, kdy krabice čokoládových ozdob byla dostupná za více než 600 korun.
Například v řetězci Albert byla jedna rodinná vánoční kolekce od firmy Orion dostupná ještě na konci listopadu za 630 korun. Ta samá bonboniéra je v tuto chvíli v lákavě vypadající slevě 50 procent, a stojí tak 315 korun.
Podobně takto ceny upravil i řetězec Tesco, kde na konci listopadu stála podobná figurková kolekce 349 korun. Pak se ale cena rázem propadla o desítky procent. V polovině prosince už je kolekce dostupná za 199 korun.
[chooze:article;value:586696]
Podle mluvčího Potravinářské komory Marka Zemánka byl tento vývoj předvídatelný už ve chvíli, kdy se ceny kolekcí vyšplhaly na svá maxima. "Obchodníci záměrně zvyšují ceny výrobků, aby je vzápětí mohli zase snížit. V zákazníkovi vytvářejí pocit, že nakoupil výhodně. Novela zákona o ochraně spotřebitele totiž nařizuje, že obchod na slevové cenovce musí uvést nejnižší cenu, za kterou výrobek nabízel a prodával v době 30 dnů před poskytnutím této slevy," vysvětlil Zemánek.
Za vysoké ceny podle Zemánka mohou výhradně obchodní řetězce. Nevýhodné jsou totiž nejen pro zákazníky, ale i pro samotné výrobce. "Vysoké regálové ceny mohou poškozovat dobré jméno výrobce, protože zákazník si myslí, že to on dodává svůj produkt draze. Koncovou cenu ale určuje vždy obchodní řetězec," dodal Zemánek.
Lidé v Česku mohou podle něj počítat i s tím, že další žádané potraviny mohou před Vánocemi zlevnit z navýšených cen. "V Česku se minimálně 60 procent objemu potravin prodá v akcích, u některých tržeb je to dokonce 90 procent. Pro srovnání, v západních státech je podíl zboží zakoupeného v akci většinou pod 30 procent," poznamenal Zemánek.
Čokoláda je čím dál dražší. Může za to neúroda kakaa v Africe, říká ekonom:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.