Největší nebezpečí podle expertů číhá na čínských e-shopech. Zákazníci si často stěžují na nekvalitní zboží, zpožděné dodávky, a dokonce i podvody. Věnoval se tomu třeba i jeden z dílů pořadu Na vaší straně.
"Objednával jsem jednou balónky kvůli oslavě salónu. Po 14 dnech, kdy mi přišel balíček, mi strhli z účtu 87 tisíc, prostě zničehonic. Netušil jsem to. Byla zneužita karta kvůli tomu Temu," popsal okradený Filip Kraus.
Okamžitě tak kontaktoval svou banku. Po několika týdnech dostal své peníze zpět. A hlavně díky iniciativě reportérů z pořadu Na vaší straně se podařilo donutit čínské tržiště k důkladnějším kontrolám on-line nakupování.
[chooze:article;value:585306]
Zákazníci si podle největší tuzemské spotřebitelské organizace stěžují třeba i na jeden z polských prodejních portálů. "Svůj obchodní model má postavený na tom, že spotřebitel objedná třeba vzorek výrobku, následně ta společnost říká, že se ten spotřebitel zavázal k nějakému dlouhodobému odebírání výrobků, a následně vymáhá od spotřebitelů průběžně na měsíční bázi," popsal vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest Jan Šůra.
Problémové jsou i některé internetové bazary. Policie řešila třeba případ ženy, která v letech 2021 až 2022 podvedla asi 300 lidí a získala půl milionu korun. Nabízela herní konzole a luxusní kabelky, vybírala zálohy a poté s kupujícími přerušila kontakt.
"Má to typický scénář. Někdo nám řekne, že má o zboží zájem, jenomže se pro něj nemůže zastavit osobně a že by nám pro něj poslal kurýry, načež nám podvrhne falešnou platební bránu. Když zadáme platební údaje, tak ty se dostávají přímo k útočníkovi," vysvětlil vedoucí výzkumného týmu ESET Jakub Souček.
[chooze:article;value:584329]
Častým trikem je v poslední době využití známých tváří v internetové reklamě. Ty o tom nemají často ani tušení. Na sociálních sítích se třeba objevila reklama na mast, která slibuje vyléčení kloubních problémů. Využívá přitom fotky celebrit. Prodejce jejím prostřednictvím vyláká peníze od klienta a na jeho zprávy nereaguje.
"Zavolají znovu, že kolegyně zapomněla k masti zmínit, že je nutné objednat ještě tablety za 2 000 Kč, aby to bylo opravdu účinné. Řekla jsem jim, že tablety nechci a mast jim vrátím, okamžitě zavěsili. Telefonní číslo pak bylo nedostupné," svěřila se se svou zkušeností zákaznice Vlasta.
Dalším způsobem jsou e-mailové nebo i SMS zprávy s odkazem, který vás zavede na stránky, kde máte zadat důvěrná data nebo vám zaviruje zařízení. Klasický příklad je třeba SMS od údajné České pošty, že očekávaná zásilka je připravena k vyzvednutí, ale nejprve je nutné zaplatit 99 korun. Po kliknutí na odkaz se otevře stránka s platební bránou a překvapený klient posléze zjistí, že jeho účet někdo vyluxoval.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.