Tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi sebevědomí nechybí. "Mezi světovými vůdci jsme zůstali jen dva. Jsem to já a Vladimir Putin," prohlásil podle deníku Telegraph v pondělí. "Jsem ve funkci 22 let, skoro stejně dlouho jako pan Putin. Zbytek je pryč," dodal pak podle tureckého portálu Hurriyet. Zdůraznil také, že vůdci spolu musí komunikovat.
Stalo se tak nedlouho poté, co jím podporovaní rebelové svrhli v Sýrii vládu Bašára Asada. Turecko tak potvrdilo svoji pozici regionální velmoci. Je to už podruhé v krátké době, kdy Tureckem podporovaný aktér zvítězil v ozbrojeném konfliktu. Loni na podzim to bylo ovládnutí Náhorního Karabachu Ázerbájdžánem.
A výraznou roli v mezinárodní politice chce Turecko hrát i v budoucnu. Za vzor si přitom bere Německo a jeho "politickou angažovanost" – především pak pokud šlo o jeho vztahy s Ruskem za bývalých kancléřů Angely Merkelové a Gerharda Schrödera, který má k Putinovi dodnes blízko.
[chooze:article;value:587466]
Tento postoj se ovšem nemusí líbit dalším členům NATO, jehož je Turecko součástí. Většina členů Aliance totiž zastává znatelně protiruské postoje v souvislosti s válkou na Ukrajině.
"Rusko i Čína se pokusily destabilizovat naše země a rozdělit naše společnosti sabotážemi, kybernetickými útoky a vydíráním skrze energie," nechal se například minulý týden na setkání ministrů zahraničí zemí NATO slyšet generální tajemník Aliance Mark Rutte. "Ilegální válka Ruska na Ukrajině nás všechny ohrožuje," zdůraznil.
Bašár Asad vládl Sýrii 24 let. Očekávané změny se od něj Syřané nedočkali (12/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.