Střelba na pražské fakultě si před rokem vyžádala 14 mrtvých a 25 zraněných. Od té doby odborníci hledají způsoby, jak zvýšit bezpečnost škol. Experti doporučují zaměřit se na osvětu a nácvik krizových situací.
Školy za poslední rok zintenzivnily tyto nácviky. Masarykova univerzita je připravena v mimořádných případech rozesílat nouzové SMS, Karlova univerzita aplikaci teprve testuje. "Během posledního cvičení na právnické fakultě během 120 sekund dostalo tu zprávu 91 % těch, kteří ji měli dostat," sdělila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Novou informační aplikaci zavedlo i ČVUT. Ta má studenty i vyučující informovat o případné bezpečnostní hrozbě. "Může to být požár, havárie vody i nežádoucí osoba v objektu," vyjmenovala kancléřka ČVUT Lucie Orgoníková. Univerzity posílily ostrahu, rozšířily kamerové systémy a zavedly školení pro reakci na nebezpečí. ČVUT přidalo i vstupní turnikety.
[chooze:article;value:586908]
"Přidali jsme přístupové body na naší S-kartu, aby se opravdu do budov dostal jen zaměstnanec nebo student," popsala mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Andrea Čandová.
"Provedli jsme rozsáhlé úpravy, jako jsou kamerové systémy, elektronické otevírání vstupních dveří, znovuobsazení některých vrátnic, instalace nových zámků nebo pravidelné obchůzky bezpečnostní služby," popsal mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Egon Havrlant.
"Snažíme se to doplnit uzamykatelnými učebnami," doplnil mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Radim Sajbot. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy plánuje v den výročí ještě více posilnit ostrahu a policejní dozor.
Změny v policii
Přístup k bezpečnosti a případným útokům nezměnily jen univerzity, ale také policie. Úpravy opatření nastaly hlavně v oblasti výcviku, technického vybavení nebo práce s informacemi. Ta je podle odborníků klíčová.
[chooze:article;value:585852]
"Zmíním úpravu vzdělávacího programu pro začínající policisty tak, aby byli po absolvování základního kurzu seznámeni s problematikou zákroku proti aktivnímu útočníkovi. Dále například přidání analytického nástroje do centrálního registru zbraní, který umožňuje efektivněji pracovat s databází," uvedl mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.
"Za poslední rok si myslím, že se to výrazně zlepšilo. Určitě tam došlo ke změně rychlosti předávání informací, a to je velmi důležité, protože předání, vyhodnocení a analýza té informace je často klíč k tomu, aby policie jednoznačně zakročila v řádu minut," pronesl bezpečnostní expert David Zámek.
Zásah podobný tomu loňskému na pražské filozofické fakultě si vyzkoušeli minulý týden i policisté v Plzni. Na Západočeské univerzitě měl totiž jeden student napodobit zvuky připomínající výstřely ze zbraně a druhý křičel sousloví Alláhu akbar. Oba byli obviněni z výtržnictví.
[chooze:article;value:586860]
Odborníci apelují na veřejnost, že i takové činy, jako byl ten v Plzni, mohou mít fatální následky. "Ten vtip jako takový ve svém důsledku může mít dopad na někoho úplně jiného, na někoho nevinného, kdo potřebuje pomoc policie a já si myslím, že je na místě, abychom si uvědomili, že policie tu není pro legraci," zdůraznil Zámek.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.