Nic už nebude jako dřív. Země se brzy nenávratně změní, varují vědci

Země má za sebou další rekordně teplé měsíce. Rok 2024 se totiž s největší pravděpodobností stane nejteplejším rokem v historii měření, kdy průměrná teplota byla o 1,6 stupně Celsia vyšší, než bývala v předindustriálním období. Vyplývá to z údajů EU Copernicus Climate Change Service.

Podle odborníků ale tento rekord nevěstí nic dobrého. "Znamená to, že ambiciózní opatření v oblasti klimatu jsou naléhavější než kdy jindy," apelovala Samantha Burgessová, zástupkyně ředitele informační služby C3S se zaměřením na klima.

Stále se prohlubující klimatická krize by totiž mohla změnit planetu Zemi k nepoznání. Už nyní se projevuje výraznějšími výkyvy počasí, a to jak v případě veder, sucha, dešťů či intenzivního sněžení. Letos sílu klimatických změn pocítili například v Severní a Jižní Americe, kterou otřásly intenzivní požáry.

[chooze:article;value:585013]

​"Rozsah některých požárů v roce 2024 byl na historické úrovni," zhodnotil vědec Mark Parrington, kterého citoval deník The Guardian. Spoušť za sebou zanechaly i hurikány Helene a Milton, stejně tak záplavy v Evropě. "Ztráty se pravděpodobně zvýší, protože změna klimatu zesílí extrémní jevy počasí," dodal.

Klimatologové navíc upozorňují, že brzy zmizí i arktický led. V letošním roce byla jeho hladina nejnižší od roku 1978 a stále klesá. S takovým tempem by podle odborníků mohlo k úplnému roztání ledu v Arktidě dojít už v řádu jednotek či nižších desítek let.

Doposud pomyslný titul nejteplejšího roku v historii měření držel rok 2023, kdy průměrná roční teplota byla o 1,48 stupně Celsia vyšší než v předindustriálním období. Letos to bylo už o 1,6. Právě nástup industriálního období a s ním spojené masové užívání fosilních paliv mají z velké části globální oteplování na svědomí.

Evropa má nejambicióznější klimatické cíle. Je třeba počet zemí rozšířit, říká Fiala (11/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.