"Budoucnost je naše vítězství pro Sýrii a celý islámský národ", tak mluví o extrémně rychlém pádu režimu Bašára Asada vůdce teroristického hnutí Haját Tahrír al-Šám. Celý svět teď sleduje, kdo je vlastně muž, který Asada sesadil.
Abú Muhammad Džulání, kterého před největší mešitou v Damašku uvítal jásající dav, se prezentuje jako umírněný lídr. Slibuje, že Sýrie už nezažije žádná další krveprolití ani chaos. "Žádám ty, kteří nosí zbraň, aby se přihlásili na daných úřadech k jejich praporu nebo divizi. Nedovolím žádný chaos, aby někdo střílel v ulicích," prohlásil Abú Muhammad Džulání.
[chooze:article;value:587280]
Jestli může být vůdce teroristické skupiny umírněný, ukáže až čas. Hnutí totiž čelí obviněním z porušování lidských práv. "Měl blízko k Al-Káidě a Islámskému státu, tak si uvědomil, že tady ty vazby na tyto skupiny ho poškozují, a tímto nějakým způsobem ukazuje svou pragmatickou tvář," uvedl odborník na Blízký východ Marek Čejka.
Navíc Sýrie je podle pozorovatelů zásadně rozdělená. Velkou část území včetně klíčových měst sice ovládají povstalci, kteří Asada sesadili, téměř celý severovýchod země ale kontrolují kurdské síly pod ochranou USA a Ruska, část severu zase jiné islamistické protiasadovské skupiny. Část země na hranici s Izraelem drží židovský stát.
A právě Izrael i Spojené státy už začaly některá území Sýrie bombardovat. Izrael cílil například na sklady chemických zbraní, USA zase útočily na pozice Islámského státu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.