Režim Bašára al-Asada padl, oznámili syrští rebelové

"Prohlašujeme město Damašek za osvobozené od tyrana Bašára al-Asada," cituje prohlášení povstaleckých sil CNN. Podle nich prezident uprchl ze země. To potvrdil agentuře AP i šéf exilové Syrské observatoře pro lidská práva. Zatím není známo, kam al-Asad odletěl. V prvním vyjádření ve státní televizi oznámili rebelové svržení diktátorova režimu a slíbili propuštění všech vězňů.

Ozbrojení rebelové obsazují klíčová místa. "Z vojenského hlediska Damašek padl," uvedl zdroj CNN. Povstalci nejprve obsadili nechvalně proslulou armádní věznici severně od Damašku, kde byli mučeni odpůrci režimu, a propustili tisíce vězňů. Postupovali bez odporu dále do města. Podařilo se jim dostat pod kontrolu sídlo státní televize a rozhlasu, které prozatím přestaly vysílat.

Armáda se stáhla i z letiště, kde je přerušen provoz. Posledním letadlem, jež se dostalo do vzduchu, zřejmě uprchl al-Asad.

[chooze:article;value:587062]

​Představitelé armády podle BBC opustili i ministerstvo obrany. V centru města se sešly davy lidí, které oslavují svobodu. Na několika místech byly vidět uniformy, které zahodili vládní vojáci. Z některých míst je však hlášena střelba.

Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že zůstává v zemi a je připraven jednat o předání moci, informovala Al Džazíra. Povstalci vyhlásili, že se nehodlají mstít, a naznačili, že chtějí ukončit občanskou válku, která zemi sužuje 13 let.

Obsazení Damašku je vyústěním bleskové ofenzivy povstaleckých skupin vedených hnutím Haját Tahrír al-Šám. Rebelové nyní kontrolují 12 ze 14 největších syrských měst, klíčový Homs získali teprve v sobotu.

Kdo jsou syrští rebelové

Rebely vede teroristická organizace Haját Tahrír al-Šám. Ta vznikla jako odnož Al-Káidy, v roce 2016 oznámila, že se od této organizace odtrhla. Jde o islamistické hnutí, které bylo několikrát obviněno z porušování lidských práv. Jeho cílem je vznik širšího chalífátu. 

Bašár al-Asad vládl zemi tvrdou rukou od roku 2000, kdy v čele státu nahradil svého zesnulého otce. U moci se držel s podporou Ruska, Íránu a jemu spřízněnému libanonskému hnutí Hizballáh. 

V roce 2011 vypukly v zemi proti diktátorovi protesty. Zapojení různých islamistických i jiných organizací vedlo k vypuknutí občanské války. Ta v zemi trvá už 13 let.

V Sýrii se schyluje ke svržení režimu. Povstalci už pronikají do hlavního města (12/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.