Syndrom bílých plic se šíří ve velkém. Klasická antibiotika jsou k ničemu, říká lékař

Nejčastější příčinou zápalu plic u dětí a mladých lidí jsou aktuálně mykoplazmata. Mykoplazmatické pneumonii se přezdívá "syndrom bílých plic" podle toho, že na rentgenových snímcích se na plicích objevují bílé skvrny.

Podle lékařů se nemoc těžko diagnostikuje a odhalit ji může většinou právě jen rentgen, píše web Fakt.plBakterie, které napadají dýchací cesty, se totiž pomalu množí a vyvolávají příznaky podobné černému kašli nebo běžnému nachlazení.

Zatímco obvykle způsobují mykoplazmata zhruba 10 % všech infekcí dýchacích cest, letos se jejich počet podle polského lékaře a infektologa Ernesta Kuchara zvýšil na 40 %. 

"Letošní rok je rokem černého kašle a mykoplazmat a skutečně to vidíme v nemocnicích," řekl v rozhovoru na TOK FM. "Letos je mykoplazmových infekcí hodně," potvrzuje i vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. 

[chooze:article;value:586840]

Mykoplazmatická pneumonie se přenáší kapénkami a infekce se nejčastěji vyskytují v uzavřených místnostech s velkými skupinami lidí, jako jsou školy a školky. Nejvíce postihuje děti ve věku 5–17 let, ale může se jí nakazit kdokoliv. 

Standardní antibiotika navíc na syndrom bílých plic nezabírají. "Klasická antibiotika jsou k ničemu," říká Kuchar s tím, že lékař tak musí předepsat jiný typ. Ne vždy je to ale podle něj nutné. "Protože naše tělo má svou vlastní imunitu a dokáže infekci omezit i porazit," dodává Kuchar. Proti nemoci neexistuje žádné očkování. Lékaři tak doporučují hlavně klid na lůžku.

"Nemoc je potřeba vyležet, což je individuální, průměrně to trvá asi týden. Například u mladých lidí s tím ale není spojené žádné velké riziko. Včasné nasazení těch správných antibiotik je u mykoplazmat důležité," zdůraznil epidemiolog Petr Smejkal z pražského IKEM. 

Nastala sezóna dětských onemocnění: Topením to jenom zhoršíte, říká lékařka (12/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.