Kdysi po něm jezdily povozy nebo první auta. Ještě nedávno sloužil alespoň pěším. Teď je historický 200 let starý most u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku v havarijním stavu. Na první pohled je vidět, že se most rozpadá. Jsou v něm velké praskliny. Kvůli riziku zřícení město Přibyslav na most zakázalo vstup.
"Je technickou památkou mostního stavitelství, která je evidovaná v ústředním seznamu kulturních památek. O jeho špatném stavu samozřejmě víme," uvedla Ilona Ampapová, mluvčí Národního památkového ústavu Telč.
Jenže opravy mostu nemůžou začít do té doby, dokud se nevyjasní, komu patří. A to se zatím neví. Město Přibyslav, Kraj Vysočina i stát od něj dávají ruce pryč. Nikomu se nechce platit nákladnou rekonstrukci v řádu milionů korun.
[chooze:article;value:584950]
"Není ve vlastnictví města Přibyslav. Nehlásí se k němu ani Státní pozemkový úřad ani Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl starosta Přibyslavi Martin Kamarád (ODS).
"Kraj Vysočina o existenci tohoto mostu ví, ale není jeho majitelem. A do budoucna ani nepředpokládá, že by ho vzal do svého majetku," sdělila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
[chooze:article;value:586635]
Ani z dobových dokumentů není jasné, komu patří. Pokud se vlastník nenajde, připadne most státu a ten pak rozhodne, komu jej svěří a kdo jeho opravu bude muset následně řešit. Podobná situace panuje u tisíců staveb a pozemků po celé republice, které mají nevyjasněné vlastnictví.
Tentýž problém řešili třeba při nedávných zářijových povodních na Chrudimsku. Velká voda tam poničila most. Jenže se k němu nehlásila ani jedna ze sousedních obcí a ani Pardubický kraj. Černý Petr nakonec zůstal obci Leštinka, která ale na jeho devítimilionovou opravu bude horkotěžko shánět peníze. Jsou to pro ni totiž tři její roční rozpočty.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.