Pozvání do pořadu Kafe s Kristinou na TN Live přijala Olga Menzelová. V rozhovoru se rozpovídala o svých cestách, kterými se snaží obohatit své děti, ale zároveň i samu sebe. Procestovala již mnoho míst, od Egypta až třeba po Indii.
"Já tvrdím, že naše děti, aspoň jako většina evropských dětí, žijí v přepychu, v nadbytku. Tady skutečně ten nadbytek není. I to jídlo je skromné a je strašně užitečné těm dětem nastavovat zrcadlo, protože vzhledem k situaci, která je ve světě, tak se může vše kdykoliv změnit. Nikdy nevíme, do čeho se probudíme," popsala Olga.
Díky svým zkušenostem z cest dokáže sama ocenit dobré podmínky v České republice a snaží se to také připomínat svým dětem i divákům. "Zažít zdravotní péči jinde je velká zkušenost. Potom si řekneš, jak je to tady skvělé. I jak funguje infrastruktura. Jak se tady dostaneš kamkoliv bez auta. To zdaleka v jiných zemích není. Máme pořád dostatek pitné vody. Člověk, když pozná určité nepohodlí, tak je potom rád. A to my jsme v té poušti rádi i za to, že teče voda. Jsme rádi, že se osprchujeme. Že se osprchujeme ne teplou, ale třeba i studenou. Že máme co pít, že máme nějaké jídlo," svěřila se.
Vzpomíná i na zážitky z dětství s tátou. "Táta nás, mě, sestru a bratra, vzal v roce 1994 do Albánie. My jsme to všichni měli do Albánie pod stan na měsíc. Já jsem byla v pubertě. A prostě já jsem si říkala, že všichni jezdí k moři, ale my jedeme do Albánie. Byla jsem naštvaná, protože ten puberťák má úplně jinou představu, jak by chtěl strávit prázdniny. No, ale zpětně jsem mu vděčná, protože tam nám ukradli boty, rozpárali nám stan. Zažívali jsme opravdu dobrodružství. Ale to oceníš až trošku později," popsala.
[chooze:article;value:582360]
V rozhovoru se také svěřila o svém zesnulém manželovi, který byl důvodem pro vznik nadačního fondu Nadační fond Jiřího Menzela. "V životě funguje to, co má příběh, a mě k tomu přivedla situace s Jirkou, protože byl tři roky vážně nemocný. V očích veřejnosti jsou výkonní umělci – Jirka byl výkonný umělec – ti, na které je vidět a oplývají velkým množstvím finančních prostředků," popsala Olga.
"Tak to ale nebylo. Je totiž velký rozdíl mezi tím být výkonný umělec a být autorem. Autor je ten, který dostává tantiémy. Výkonní umělci, třeba baletky nebo herci, to, co si neodehrají, to nemají. Mají i vesměs velmi nízké důchody," vysvětlila.
A právě proto se rozhodla založit Nadační fond Jiřího Menzela. Začátky byly ale krkolomné, musela totiž poučit veřejnost o tom, že ne všichni umělci překypují bohatstvím. "Nejhorší je změnit ten náhled, to paradigma české společnosti, že ti lidé si to opravdu zaslouží, že to potřebují, a celé jim to vysvětlit. Je to pro ně psychicky těžké. My ty lidi musíme sami vyhledávat. Není to tak, že se nám sami přihlásí, protože společnost na ně takto nahlíží. To je ten základ, který se snažíme změnit. Myslím, že se to daří. Měli by být hrdí na to, co dokázali a že jsou nositeli něčeho důležitého, co pokračuje dál," osvětlila Olga.
Olga dále promluvila o své kolekci Osudové karty, kterou pomáhá dětem z klokánků. V pořadu dále prozradila, jak si udržuje svou krásnou postavu nebo jaká byla její první zkušenost s Olgou Havlovou. To vše a ještě více se dozvíte v celém dílu pořadu Kafe s Kristinou, který najdete pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.