Moře záhadně zrudlo. Lidé se obávají nejhoršího

Obyvatelé australského předměstí Kirribilli si v uplynulých dnech mohli všimnout červené vody na pobřeží. Zmatení Australané rychle informovali policii a jevem se začaly zabývat místní i regionální úřady, píše Daily Mail. Do vyšetřování se kromě policistů zapojil i Úřad pro ochranu životního prostředí Nového Jižního Walesu. Web The Mirror uvedl, že příčinu zbarvení se stále nepodařilo vypátrat. 

"Rada si je vědoma červené vody, která teče do přístavu z Milson Parku. Policisté případ vyšetřovali, ale nebyli schopni najít zdroj," řekl mluvčí místní městské rady. Nabízí se teorie, že změnu barvy způsobilo barvivo instalatérů, také známé jako fluorescein nebo barvivo pro sledování odtoků. Instalatéři jej využívají k detekci průtoku vody v kanalizaci nebo potrubí.

@7newsaustralia Water in Sydney Harbour has turned bright red, with non-toxic plumbers dye believed to be the likely cause. #water #dye #colouring #milsonpark #milsonspoint #kirribilli #northshore #lowernorthshore #northsydney #northsydneycouncil #sydneyharbour #sydney #7NEWS ♬ original sound - 7NEWS Australia

Úřad pro ochranu životního prostředí ve svém prohlášení uvedl, že potenciální zdroj prošetřuje. "Rada Severního Sydney nás dnes odpoledne upozornila na to, co vypadá jako červené instalatérské barvivo," sdělil mluvčí rady.

Mluvčí dodal, že fluorescein může vytvářet dramatické barvy, ale nejedná se o toxickou látku. "I malé množství může být vysoce vizuální. Není to poprvé, co Australané viděli, jak se jejich moře zbarvilo do tmavě červena, podobný incident se odehrál před více než deseti lety," řekl.

V roce 2012 se několik australských pláží zbarvilo do červena kvůli květům řas Noctiluca scintillans. Ty jsou známé také pod přezdívkami jako "červený příliv" nebo "oheň v moři". Ačkoliv úředníci prohlásili květy za netoxické, lidé se ve vodě koupat nesměli. Kvetení bylo podle vědců zapříčiněno vyššími teplotami vody a zvýšeným pohybem v oceánských proudech. 

[chooze:article;value:583895]

Dříve tohoto roku se vody v Kirribilli zbarvily do zelena. "Hladina připomínala radioaktivní věci z filmů," sdělil tehdy jeden z místních. Příčinou mělo být právě nadužití fluoresceinu. 

 Evropská unie chystá smlouvu, která má snížit dopad plastového odpadu (10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.