Barva moří se mění. Z povrchu zemského to zatím není příliš vidět, podle webu Earth.com je ale tato změna dobře patrná ze vzduchu nebo z vesmíru. Pozorně ji sleduje například i Evropská vesmírná agentura.
Podle studie, která vyšla v časopise Nature, není přitom měnící se zbarvení moří dobrou zprávou. Může za něj změna mořských ekosystémů v souvislosti se změnou klimatu. Voda v oceánech se totiž stává s postupem času teplejší a kyselejší.
Tím se ale mění i složení drobných organismů blízko hladině. Jde především o různé mikroskopické řasy a sinice, které pak mění barvu mořské vody. Týkat se to má až poloviny světového oceánu. Nejvýraznější je však tento jev v mořích blízko rovníku, kde se voda barví dozelena.
[chooze:article;value:585614]
U řas to sice začíná, dotknout se to ale může veškerého života v oceánu. A nejen v něm. Jsou totiž důležitým zdrojem potravy pro různé mořské živočichy. Zároveň ale fungují také jako velký absorbent atmosférického uhlíku. Tato schopnost se ovšem u jednotlivých druhů liší.
"Nejde o nějaké výsledky předpovědních modelů, ale o změny, které můžeme vidět" upozorňuje vědecká pracovnice MIT Stephanie Dutkiewiczová. "Doufáme, že to lidé berou vážně," dodává. Vědci přitom vylučují, že by mohlo jít o přirozený proces.
Sabotáž v Baltském moři: Někdo poškodil podmořské optické kabely (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.