Velký problém pro Putina. Čínské zbraně se prodraží, ruská ekonomika kolabuje

Za nový propad ruské ekonomiky mohou Spojené státy, které 21. listopadu uvalily sankce na bezmála 50 bankovních institucí, včetně Gazprombank. Ta je pro Rusko klíčová, protože přes ni účtuje evropským státům ropu. V praxi to tak znamená, že od 20. prosince, kdy podle The Economist sankce vstoupí naplno v platnost, bude muset banka pro úplaty využít buďto nějakého prostředníka, nebo jinou měnu než euro, dolar a libru.

Rusku se všechny nákupy prodraží, a to nejen dovoz potravin, ale i zbraně z Číny. Ruská hlava státu Vladimir Putin ale nepolevuje ve financování války, čímž prohlubuje inflaci. Ruská centrální banka už nyní vypsala 21% úrok, největší od počátku 21. století. Hodnota rublu se v reakci na nové restrikce propadla vůči dolaru o 10 %. I po intervenci banky, která ze svých rezerv nakoupila rubly, se povedlo propad zmenšit jen o dvě procenta. Jeden rubl tak aktuálně má hodnotu 0,0093 dolaru (22 haléřů).

Podle švédského ekonoma specializujícího se na postsovětské země Anderse Aslunda je situace v Rusku aktuálně neřešitelný kolotoč. "Rusko kvůli rapidnímu navýšení vojenských výdajů a sankcích Západu čelí nemožnému ekonomickému dilema," uvedl pro server Kyiv Independent. "Navzdory ekonomické realitě Putin pro rok 2025 navyšuje rozpočet obrany a bezpečnostní náklady na 176 miliard dolarů (4,21 bilionu korun), což je 41 % federálního rozpočtu," dodal ekonom.

[chooze:article;value:585728]

"Rusko ale může financovat jen dvě procenta deficitu rozpočtu, protože jeho jedinou rezervou je Národní fond bohatství," pokračuje ekonom. Na konci března 2024 jeho zdroje odpovídaly pouhým 55 miliardám dolarů (1,32 bilionu korun). A nikdo Rusku nepůjčí peníze," dodává.

Stav ruské ekonomiky tak kritizují už i ruští přední manažeři. Ředitel státem kontrolovaného konglomerátu Rostec Sergej Chemezov kroky centrální banky kritizuje opakovaně. "Pokud budeme pokračovat touto cestou, většina firem zbankrotuje. Otázkou je, zda přerušíme vývoz letadel, protiletadlových systémů lodí a dalších produktů, které trvá vyrobit rok a déle, nebo podnikneme nějaké kroky," uvedl v říjnu.

Opoziční politik Vladimir Milov uvedl, že chápe obě strany – jak stížnosti Chemezova, tak tvrzení šéfky ruské banky Elviry Nabiullinové, že přílišné škrty by způsobily hyperinflaci. Jedinou možnost tak vidí v ukončení války a stáhnutí se z Ukrajiny.

Putin už otevřeně mluví o světové válce. Máme právo zaútočit na další země, řekl (11/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.