Podání několika přihlášek, pak příjímací zkouška. Tak nyní vypadá systém přijímaček na střední školy. Podle Nantla by ale mohla přijít změna. "Spustili jsme odborný panel k přijímacímu řízení, který diskutuje jeho možný koncepční vývoj, protože se současnou podobou opravdu nejsme úplně spokojení," řekl na videokonferenci.
"Shoda je na tom, že bychom měli mít přijímací zkoušku před podávání přihlášek," pokračoval. Dodal ale, že jde o změnu, kterou se současné vládě už prosadit nepodaří. Záležet tak bude, kdo na ministerstvu školství usedne příští rok.
[chooze:article;value:550781]
Všechny děti na konci základní školy by tak skládaly test bez ohledu na to, na jakou školu se hodlají hlásit. Přijímačky by tak probíhaly přímo na základkách. Výsledky by jim pak mohly naznačit, na jaké školy mohou pomýšlet.
"Samozřejmě už se objevují námitky, že by to byl hrozný problém a v žádném případě to nejde. Ale opravdu mám za to, že přijímací zkoušku má konat každý deváťák na konci základní školy a má mít k dispozici výsledek testu před podáváním přihlášek na střední," komentoval Nantl na síti X.
[chooze:article;value:578741]
"Část studentů v Česku s vysokým potenciálem jednotné přijímací zkoušky ani nedělá, protože kvůli rodinnému zázemí neaspirují na maturitní obory. Další chybně strategizují v přihláškách, protože podceňují svoje šance. Pokud už potřebujeme síto, tak by mělo fungovat fér a dávat šanci všem," souhlasil sociolog Daniel Prokop.
Přijímačky budou příští rok těžší. Přibudou i nové úkoly. Podívejte se na reportáž (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.