Zatímco Rusko stupňuje své jaderné i nejaderné výhružky směrem k Evropě, Spojeným státům i Severoatlantické alianci, nově hrozí i opačným směrem. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ve středu zmínila možnost jaderného útoku na Japonsko.
Reagovala na zprávy, že USA plánují společně s Japonskem a Filipínami rozmístění amerických raketometů HIMARS na ostrovech v okolí Tchaj-wanu, jak jsme popsali v článku. "Vidíme, že Tokio záměrně rozdmýchává napětí kolem Tchaj-wanu, a to i v informačním prostoru. Tímto způsobem se snaží ospravedlnit svou urychlenou militarizaci a vojensko-technickou spolupráci s Washingtonem," řekla mluvčí agentuře TASS.
[chooze:article;value:585225]
Rusko podle ní zaujme "patřičná opatření v souladu s novou jadernou doktrínou", pokud by USA rozmístily své rakety na japonských ostrovech. "Opakovaně jsme japonskou stranu varovali, že pokud se v důsledku takové spolupráce objeví na jejím území americké rakety středního doletu, bude to představovat reálnou hrozbu pro bezpečnost naší země," uvedla.
"Tokio si může udělat jasnou představu o tom, jaké tyto kroky budou, když si prostuduje aktualizované zásady ruské politiky jaderného odstrašování," dodala. Minulý týden aktualizovaná ruská jaderná doktrína podle BBC jako možný důvod pro atomový útok zmiňuje i "rozmístění systémů protiraketové obrany, balistických raket středního a krátkého doletu, přesných nejaderných a hypersonických zbraní, útočných bezpilotních letounů a zbraní se směrovanou energií".
[chooze:article;value:584208]
S další výhružkou přispěchal v pondělí i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, píše deník The Japan Times. Prohlásil, že Rusko by zvážilo rozmístění raket krátkého a středního doletu v Asii, pokud by Spojené státy takové rakety rozmístily na tomto kontinentu.
Japonci se kvůli Tchaj-wanu obávají i hrozby z Číny. Chtějí jaderné zbraně. Podívejte se na říjnovou reportáž Televizních novin (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.