Daniela zachránila transplantace kostní dřeně. Dárců je ale nedostatek

Když Danielovi diagnostikovali v roce 2018 akutní leukemii, byl to pro něj šok. "Zhroutil se mi samozřejmě život, ale zase mám silné zázemí, skvělou partnerku a výbornou rodinu. Tak jsem věděl, že na to nejsem sám," říká on sám.

Daniel nakonec podstoupil dvě transplantace, ta první totiž nebyla úspěšná. A i když pak přišly i další zdravotní problémy, dnes se pomalými krůčky dostává zpátky do života. "Bude to brzy pět let, tváří se to podle krevních výsledků velice dobře, takže doufám, že to tak zůstane," dodává.

Daniel měl štěstí, že se vhodný dárce našel. Počet těch, kteří jsou v registru, je ale stále nedostatečný. Čelem se k tomu ale postavili zástupci jednoho z nejtvrdších sportů. Do registru dárců kostní dřeně vstoupily skoro dvě desítky ragbistů z Říčan.

[chooze:article;value:574971]

Zatím je čekalo jen vyplnění formuláře o zdravotním stavu a stěr z dutiny ústní, ale možná se brzy ukáže, že někdo z nich je vhodným dárcem. "Já bych byl nadšenej, kdyby mi někdo zavolal, protože bych mohl pravděpodobně někomu zachránit život, ale když vás vyberou, je to velká zodpovědnost," říká jeden z nich Jan Matěj Haš.

Samotný odběr kostní dřeně není bolestivý a dárce je celou dobu plně při vědomí. Zjednodušeně by se dal přirovnat k většímu odběru krve nebo plazmy. "Dárce je napojený na separátor. Separátorem získáváme jeho krvetvorné buňky a zbytek vracíme zpět do oběhu," popisuje jej koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk Ilona Landová.

Dárci mají také nárok na nejrůznější příspěvky nebo bonusy od zdravotních pojišťoven. Největší odměnou je ale to, že někomu zachránili život. Tak jako se stalo před pěti lety Danielovi.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.