Bičem na černé stavby se měl stát nový stavební zákon, původní návrh počítal s tím, že je nepůjde dodatečně povolit vůbec. "Náš stavební úřad pro Prahu 16 není jiný než všechny stavební úřady v České republice. Ano, bohužel řešíme také nepovolené stavby," sdělil tajemník úřadu městské části Praha 16 Pavel Jirásek.
Poslanci ale nakonec od nulové tolerance ustoupili a k žádosti o dodatečné povolení stačí jen prokázat, že stavba vznikla v dobré víře. K bourání tak nejspíš zase docházet nebude. "Pakliže by i dále pokračovaly černé stavby, tak je namístě zpřísnění, to znamená, že samozřejmě podle zákona by mělo následovat v některých případech i odstranění stavby," poznamenal šéf SPD Tomio Okamura.
[chooze:article;value:574605]
Odstranění má jít z kapsy jejího vlastníka, jenže praxe je taková, že bourání musí zajistit úřad, který pak peníze po vlastníkovi zpětně vymáhá. "Úředníci mají jednak obavy z jeho reakce, jednak z náhrady škody v případě, že by v průběhu procesu závažně pochybili, nehledě na obtíže spojené s nalezením stavební firmy ochotné demolici provést," uvedla právnička Kateřina Kolářová Justová.
[chooze:article;value:584826]
S novým stavebním zákonem má s penězi na černé stavby městům a obcím pomáhat stát. Celá agenda černých staveb ale od července nefunguje. "Od 1. července, kdy ten nový předpis je účinný, nebyla ministerstvem pro místní rozvoj vydána metodika," upřesnil tajemník úřadu Prahy 16 Pavel Jirásek.
"To, že by teď nešlo udělovat pokuty na černé stavby, slyším poprvé," reagovala mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová. "Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci čtvrtečního on-line jednání přislíbilo, že metodika k odstraňování staveb bude vydána v příštím týdnu," dodal Pavel Jirásek.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.