[chooze:gallery;value:38155]
"Poprvé se nám podařilo pořídit přiblížený snímek umírající hvězdy v galaxii mimo Mléčnou dráhu," řekl Keiichi Ohnaka, astrofyzik z Univerzity Andrése Bella v Chile. Nová pozorování ukazují hvězdu WOH G64 chrlící plyn a prach v poslední fázi předtím, než se stane supernovou.
Zatímco astronomové doposud pořídili zhruba dva tucty detailních snímků hvězd v naší galaxii a odhalili jejich vlastnosti, nespočet dalších hvězd se nachází v jiných galaxiích. Jsou tak daleko, že detailní pozorování, byť jediné, bylo nesmírně náročné, popsala Evropská jižní observatoř (ESO).
[chooze:article;value:577365]
"Objevili jsme kokon ve tvaru vejce, který hvězdu těsně obklopuje. Jsme nadšeni, protože to může souviset s drastickým vyvržením materiálu z umírající hvězdy před výbuchem supernovy," pokračoval Ohnaka.
WOH G64 leží ve Velkém Magellanově mračnu, jedné z malých galaxií, které obíhají kolem Mléčné dráhy. Astronomové o této hvězdě vědí již desítky let. Je zhruba 2000krát větší než Slunce a je klasifikována jako červený veleobr.
I přes její velikost vědci potřebovali nejvyspělejší techniku, aby hvězdu mohli vyfotit. Použili Velmi velký dalekohledový interferometr ESO v chilské poušti Atacama.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.