Jak Baďura uvedl, do školy se těší jen devět procent českých dětí. "Dalších zhruba 50 procent je ochotno říct 'Celkem se mi ve škole ještě líbí', 'Je to jakž takž' nebo 'V pohodě'. Z toho ale vyplývá, že 40 procent dětí se do školy výrazně netěší. Takhle na první dobu by to mohlo vypadat jako číslo, které není výrazně děsivé," shrnul Baďura.
Studie HBSC zahrnuje data ze 45 států, a to nejen z Evropy. Nejhůře pro české děti vyznívá kategorie "Moc se mi ve škole líbí" – mají druhou nejnižší hodnotu ze všech. V Česku je i v porovnání s dalšími státy velmi málo dětí, kterým se ve škole alespoň trochu líbí, tam jsme na 36. místě. Tyto ne příliš potěšující hodnoty jsou ale v českém školství dlouhodobě, v podstatě už od roku 1994, kdy se Česko do měření zapojilo.
Podle Sotákové je důležité, aby rodiče nevzbuzovali u dětí negativní pocity ze školy. "Náš velký problém je takový, že rodiče mluví o škole jako o něčem, co se musí přežít, co není moc velká zábava, je to povinnost. Děti tohle slyší v rodinách nejen od rodičů, ale samozřejmě i od starších sourozenců a potom to už vytváří nějaký postoj ke škole. Obecně se dá říct, že v naší společnosti je negativnější postoj ke vzdělávání a školství než třeba v jiných evropských státech," srovnala.
[chooze:article;value:585512]
S tím, jak se děti těší do školy, může souviset i začátek vyučování. "Je to jedno z relativně často otevíraných a diskutovaných témat, minimálně v mé sociální bublině. A tady se bavíme zejména o starších dětech. Chápeme různá omezení toho, že prvňáčky, druháčky, třeťačky někdo musí dovézt a tak dále. Ale jedna důležitá informace je, že my máme tak plošně zafixováno, že školy začínají v osm hodin v rámci České republiky. To je pravda, ale neplatí to na menších vesnicích, tam ze 60 až 70 procent začínají před osmou hodinou," řekl Baďura.
Jak studie zjistila, brzké ranní začátky ovlivňují i spánek dětí. "Z dat z toho roku 2022 vychází, že 50 procent českých dětí neplní doporučení pro spánek. To znamená, že zhruba půlka z nich pravidelně do školy přichází minimálně malinko nedospaná," dodal Baďura.
[chooze:poll;value:a24bab87246cbbd0f9d9908323756890b8a92a9c;layout:tn_nova]
Jak upozornila Sotáková, v době sociálních sítí a internetu i poměrně malé děti, které se už naučily číst a psát, mohou získat dojem, že si to, co je zajímavé a důležité, dokáží obstarat i jinde než ve škole. Mají pravdu?
"Já si to úplně nemyslím, protože mnoho dětí není ještě dostatečně zralých, aby věděly, co budou jednou v životě potřebovat. A tak je postavená i společnost, že vlastně ti zkušenější a znalejší předávají své znalosti a zkušenosti těm, kteří je potřebují," reagovala Sotáková.
Nicméně zjišťovat názor dětí na to, co by je zajímalo nebo co by se chtěly učit, nemusí být vždy úplně od cesty. "I tohle je cesta pro školu, ptát se dětí, co by se chtěly učit. Zeptat se jich, co je zajímá. Ale kdybychom to nechali jenom na nich, tak možná řeknou, že by nejradši trávily dny na sociálních sítích. Ono bychom mohli doufat, že je to někdy omrzí. Ale v některých případech by se to nestalo a tam je důležité, abychom to trošku řídili," zmínila Sotáková. Na celou debatu se podívejte pod titulkem článku.
[chooze:poll;value:7f9eb1b3ff84fce6ef918fa15d5fa4f4473866b9;layout:tn_nova]
Podívejte se na celý pořad Školní hlášení:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.