České školství potřebuje restart, děti pořád jedou lišejníky, smutní Hřib

Náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib je novým předsedou Pirátů. K této příležitosti se rozmluvil i o problémech Česka, a jak je Piráti chtějí řešit. Jeden z hlavních problémů vidí ve stagnující ekonomice. A to se podle něj odvíjí od vzdělávání.

"Vzdělávání je nutné radikálním způsobem reformovat, protože když nebudeme řešit vzdělávání, tak stěží tady budeme mít lépe placenou práci. Pokud chceme být mozkovna, a ne montovna, tak musíme investovat a reformovat naše vzdělávání. Moje děti chodí teďka do školy a neušlo mi, že se učí úplně to samé, co jsem se učil já, pořád tam jedou ty lišejníky. No, to je taková absurdita, tohle je fakt nutné radikálně změnit," poznamenal Hřib.

[chooze:article;value:577587]

​"Já mám vzdělání v tom biologickém směru, lékařství, lékařskou fakultu, ale přesto si myslím, že jsou tady důležitější věci než znát různé druhy lišejníků. Je tady třeba finanční gramotnost, jsou tady prezentační dovednosti, je tady umělá inteligence, kterou je nutné nějak uchopit, 3D tisk, jsou to záležitosti spíš takových těch soft skills, které je nutné pochopit a osvojit si. A tohle jsou záležitosti, které mi v tom českém vzdělávání chybí," dodal. Podle Hřiba chybí například i výuka moderních dějin.

Inspiraci hledá ve Švýcarsku. "Tam mají systém postavený na regionech. Každý kanton si to tam organizuje a jejich ministerstvo školství, a to je velice zajímavé, má všehovšudy 280 lidí, zatímco naše ministerstvo školství má 1 500 lidí včetně všech těch agentur okolo. A tohle vidím jako problém. To je prostě byrokratický moloch a je to vidět na výsledcích v tom vzdělávání. Protože jsou jejich univerzity zřizované kantony, nikoli jako u nás státem, tak jsou v žebříčcích univerzit o stovky příček před našimi univerzitami včetně Karlovy univerzity," srovnal Hřib.

[chooze:article;value:572060]

​Podle Hřiba je tak potřeba do toho pořádně říznout. "I kdyby se to ministerstvo školství mělo zrušit a založit znovu na zelené louce v podstatně odlehčenějším duchu, protože v tom Švýcarsku oni nemají ani samostatné ministerstvo školství. Tam je to součástí ministerstva hospodářství, vzdělávání a výzkumu," řekl.

Připomněl, že v Česku byl dlouhou dobu narativ, který si podle něj osvojila i část politiků, že je potřeba primárně naplnit učňovské obory. "A dokonce tady byla taková situace, kdy se spoléhalo na to, že až přijdou ty silné ročníky, takže ty naplní učňovské obory, protože prostě děti nebudou mít kam jít. To je normálně sociální inženýrství, které se tady prosazovalo. Protože samozřejmě rodiče pro svoje děti chtějí to nejlepší a logicky chtějí, aby získaly to nejlepší vzdělání, které je k dispozici, protože to vám otvírá prostor k lépe placeným zaměstnání," prohlásil Hřib. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

[chooze:poll;value:540830334a5859923e1f37217933e3a695504969;layout:tn_nova]

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.