Češi se mají podle ekonomů připravit na rozsáhlou proměnu tuzemského hospodářství. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) totiž tradiční průmysl, který byl tahounem české ekonomiky, postupně ztrácí dech.
"Stát musí podporovat inovace a vytvořit podmínky, aby o Česko měly zájem zahraniční firmy, vznikaly start-upy," tvrdí vedoucí mise MMF v České republice Vincenzo Guzzo. Smazat by se podle něj měly také rozdíly v odměňování mužů a žen, podpořit by se měly naopak školky a jesle, které by umožnily ženám vrátit se snáze do práce.
"Transformace ekonomiky mimo jiné musí znamenat odklon od těch energeticky náročných odvětví, to jest hutnictví, výroba plochého skla či cementárenství," vyjmenovává nutné změny ekonomka a bývalá česká zástupkyně při Světové bance Jana Matesová.
[chooze:article;value:585010]
"Jedna z důležitých věcí, která v té zprávě je, byla absence dostatečné digitalizace ve veřejném sektoru. Byrokracie a nedostatek digitalizace je podle expertů z MMF jedna z velkých brzd české ekonomiky, na kterou opakovaně upozorňují," zdůraznil hlavní ekonom Deloitte a poradce prezidenta David Marek.
Vláda problémy přiznává. "Podobně jako Mezinárodní měnový fond si je i tato vláda vědoma, že je třeba klást důraz na digitalizaci veřejné správy, zpružnění trhu práce a kultivování a zjednodušení podmínek pro podnikání," reaguje na výtky ministerstvo financí.
Příští rok Mezinárodní měnový fond čeká, že česká ekonomika poroste o 2,4 desetiny procenta. Tyto závěry podporuje i zpráva České národní banky, která říká, že česká ekonomika už nemá potenciál růst tak rychle jako dříve a její maximum se pohybuje kolem 2,5 procenta ročně.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.