"Teplo z uhlí zdraží v jednotkách procent, zatímco teplo z plynu může obdobným rozdílem v některých lokalitách zlevnit. Teplo z uhlí zůstane přesto v průměru levnější než ze zemního plynu. Ceny tepla z biomasy výrazně vzrostou kvůli nečinnosti vlády, která dosud neschválila vyplácení podpory na příští rok," informuje Teplárenské sdružení ČR v tiskové zprávě s tím, že se v roce 2025 zvýší cena tepla z uhlí většinou o 3 až 10 %.
"Průměr kalkulované ceny tepla z uhlí se pro letošní rok pohybuje kolem 1000 Kč/GJ s DPH. Navýšení ceny by se mělo projevit příští rok nárůstem měsíčních výdajů na vytápění a ohřev vody v průměrném bytě o 65 až 150 korun," upozorňuje Energetický regulační úřad.
[chooze:article;value:536996]
Průměr kalkulované ceny tepla ze zemního plynu je letos zhruba 1200 Kč/GJ. Příští rok se cena tepla ze zemního plynu díky poklesu cen této komodity sníží o 3 až 10 %.
Podle experta má zdražování tepla z uhlí jasnou příčinu. "Jeho dodavatelé si musejí kupovat emisní povolenky, přesto tyto ceny zůstanou na nižší úrovni, než jaké nabízejí teplárny na plyn. Ty ovšem v delším časovém horizontu budou muset také zdražovat,“ vysvětluje pro TN.cz analytik Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance.
Samotný plyn ale, jak jsme zmínili, zatím spíše zlevňuje.
Musíme nicméně brát v úvahu dva vlivy. I když cena zemního plynu dokonce krátkodobě roste, hodnoty jsou mnohem nižší než před jedním či dvěma lety. Ale podíváme-li se do budoucna, povolenkami bude zatížené i spalování plynu. Zatím však převládá vliv nízkých cen.
Pokud někdo odebírá teplo z teplárny a chtěl by se nechat odpojit, za jak dlouho by se mu vrátila například investice do vlastního plynového kotle, jenž zatížen povolenkami zatím nebude?
Toto je velmi individuální. Odpověď na tuto otázku by byla velice složitá. V některých bytech by totiž byla instalace plynového kotle velice složitá, možná i nemožná. Řešení, které popisujete, je tak spíše vhodné pro rodinné domy. Ale z dlouhodobého pohledu se ani tato investice nemusí vyplatit. Nejhorší perspektivu má ale přesto spalování uhlí. To se nejprve stane nerentabilní a skončí to jeho úplným zákazem.
Dlouhodobě ale pravděpodobně Evropská unie nedovolí ani spalování zemního plynu, čím bude nahrazeno?
To bude opravdu velmi složité a už jsem slyšel mnoho teorií. Každé palivo je v něčem unikátní. Česká republika koupila infrastrukturu pro transport zemního plynu a i do budoucna se bude pravděpodobně snažit, aby v těch trubkách něco proudilo. A může to být plyn, jehož chemické složení bude trochu jiné, než jaké má v současnosti využívaný zemí plyn. Brusel ale nyní preferuje zejména vytápěni pomocí tepelných čerpadel.
Chcete ušetřit na teplu? Nejlevnějším topivem je a stále bude dřevo, tvrdí expert (25/11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.