Od roku 1999 musela oblast Šumavy čelit třem velkým vlnám lýkožrouta, několika vichřicím nebo suchým sezónám, což vedlo k velkému odumírání stromů. Některé byly ponechány na místě bez jakéhokoli zásahu člověka, dokonce i v místech, kde se běžně těží.
Správa Národního parku Šumava si nechala vypracovat přehled o aktuálním stavu lesů a jejich vývoji. Ukázalo se, že se samy a dostatečně rychle přirozeně obnovují. Navíc jsou daleko pestřejší.
[chooze:article;value:579515]
Porosty jsou prostorově, výškově a také věkově různorodé. Struktura lesů se tak stále více přibližuje přirozeným lesům podporujícím druhovou rozmanitost rostlin i živočichů. Od začátku tisíciletí vzrostl podíl smíšených lesů ze 27 na 51 procent. Přibývá například jedle bělokoré nebo krátkověkých listnáčů, jakými jsou vrba, jeřáb, olše, osika a vrba.
Vlastním životem aktuálně žije necelá polovina národního parku. Současný vývoj lesů na území parku podle správy dokazuje, že plán navyšování bezzásahových území až na 75 procent plochy parku je správné rozhodnutí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.