Vánoční nákupní košík zdražil. Ekonom popsal strategii českých řetězců

"Na prvním místě jsou ve zdražování ceny zpracovatelů tuků, konkrétně máslo. Je vidět, že je jednou z komodit položek, která zdražila v posledních dvou měsících poměrně zřetelně. Vedle toho vidíme některé vybrané mléčné výrobky. A když bychom nebrali v potaz sezónnost, tak cenovému normálu se vymykají i ceny ovoce, které zdražuje více, než je asi v tuhle dobu obvyklé," uvedl.

Podle Bureše za růst cen během vánočních svátků nemůže jen vysoká poptávka. Důvodem je také zdražování konkrétních výrobků, kterých je na globálním trhu nedostatek. "Jednou z věcí, kterou jsme nezmínili, je čokoláda. Tam to závisí na ceně kakaových bobů, která šla na globálních trzích nahoru a promítá se v cenách čokoládových produktů," dodal. Druhým faktorem zdražování může být vyšší cena energií a pracovní síly.

"Strategie hlavních maloobchodních řetězců v Česku před Vánocemi je spíše ta, že nejcitlivější základní produkty jako máslo a mouka, věci poptávané více před Vánocemi, budou do určité míry zlevňovat. Můžou tím tak více přitáhnout zákazníky do svých prodejen. To, co si skutečně myslím, že je důležité, jsou ceny ve výrobě a ceny na globálních trzích, což se týká těch hlavních potravin," vysvětlil.

[chooze:article;value:560839]

Inflace v říjnu dosáhla na 3,1 %

Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu zůstává inflace v oblasti potravin vysoká. "V tuhle chvíli bych rozhodně nehovořil o výrazně vysoké inflaci. Pohybujeme se pořád v tolerančním pásmu České národní banky," řekl. Dodal, že se vrací normální růst cen potravin. V posledním roce spíše zlevňovaly nebo byly stabilní.

V České republice neustále zdražují zejména služby. Mezi ně patří také bydlení, restaurace, hotelnictví, rekreace a kultura. "Inflační momentum je tady kolem 5 % a víc. Zatímco když se díváme na obchodovatelné zboží včetně elektroniky, textilu a obuvi, které je hodně relevantní pro vánoční nákupy, tak tam ta inflace je velmi nízká," objasnil. Bureš v příštím roce v segmentu služeb očekává pokles. Naopak meziroční ceny potravin mírně porostou.

"Centrální banka drží delší dobu úrokové sazby na zvýšených úrovních. Jejich úroveň je pořád dostatečně vysoká na to, aby tlumila ekonomický výkon a snižovala inflační tlaky. Myslím si, že není úplně na místě, aby vláda a centrální banka dělala v tuhle chvíli víc. Mohlo by se to projevit ve výraznějším ochlazení české ekonomiky, což by pak mohlo vést k nárůstu nezaměstnanosti," odpověděl na otázku, zdali mohou centrální banky stabilizovat inflaci a s tím i růst cen. Celý rozhovor z TN Live si můžete pustit pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.