Je známým faktem, že kardiovaskulárních onemocněních každoročně přibývá nejen v Česku. Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) postihne infarkt každoročně až 9 tisíc Čechů, přičemž 3 procenta ho nepřežijí. Další bezmála třetina obyvatel se pak léčí s onemocněním cév a srdce.
Vědci z univerzity Ara Khan v pákistánském Karáčí však nyní přišli s objevem vlastností konkrétní zeleniny, která by mohla před hrozbou těchto onemocnění pomoci. Je jím česnek, jehož pravidelná konzumace může snížit hladinu cholesterolu o 12 procent a triglyceridy až o 17 procent. Mezi další pozitivní vlastnosti česneku by měl patřit i vliv na regulaci krevního tlaku nebo při léčbě aterosklerózy.
[chooze:article;value:583424]
Neznamená to ale, že česnek je automatická spása. "S touto zeleninou nelze zacházet jako s lékem, ani ji mít jako hlavní léčebný prostředek na kardiovaskulární onemocnění. Nicméně jako doplněk, například k lékům snižujícím hladinu lipidů, má česnek příznivý účinek," zdůrazňují vědci z univerzity.
Jejich závěr podepřeli i specialisté z amerického Národního institutu zdraví nebo ze Sunjatsenovy univerzity v čínském Kantonu. Podle nich má česnek účinné látky i ke snížení rizika rakoviny tlustého střeva, žaludku a plic.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.