Některé evropské státy vydaly v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině a výhrůžkami Ruska směrem k Západu materiály, jak se chovat v případě rozšíření války za hranice Ukrajiny. Například Norsko a Švédsko začaly rozesílat svým obyvatelům brožury, jak postupovat v případě, že se země ocitnou ve válce.
Redakce TN.cz se obrátila na české ministerstvo obrany, zda se podobné materiály chystají i u nás. "Otázku, jak se mají lidé chovat v souvislosti s případnými krizovými situacemi vojenského charakteru řeší příprava občanů k obraně státu (POKOS)," sdělila TN.cz mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.
"V rámci pravidelných aktualizací jsme připravili novou koncepci POKOS pro roky 2024 až 2030 a její součástí je i strategická komunikace a komunikace s veřejností. V souvislosti s ní připravujeme řadu komunikačních a informačních materiálů pro veřejnost, které se budou týkat zapojení občanů do přípravy na obranu a na krizové situace vojenského charakteru," uvedla Cigánková. Jakou podobu budou připravované materiály mít, mluvčí nespecifikovala.
[chooze:article;value:584333]
Informace o tom, kam se v případě vojenského ohrožení ukrýt, mají hasiči. "Po zaznění varovného signálu 'Všeobecná výstraha' se co nejrychleji ukryjte v nejbližší budově, tunelu nebo metru. Zvolte to, co máte nejblíže. V budově se ukryjte v suterénních nebo sklepních prostorách. Jste-li v budově, zůstaňte v ní a nevycházejte," informují hasiči.
Na stránkách hasičů je také k dispozici mapa, na které se po kliknutí na políčko 'Ukrytí' zobrazí úkryty po celé republice. Nejvíce je jich v Praze. Po kliknutí na vybraný úkryt se zobrazí informace o jeho stavu, kapacitě i pro koho je určený.
Švédové vydali instrukce, co si připravit, abyste přežili válku. Podívejte se na pondělní reportáž TV Nova:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.