Virus H5N1, známější jako ptačí chřipka, patří mezi časté problémy chovatelů ptactva. Státní veterinární správa jen za letošní rok evidovala deset případů výskytu této nemoci. Ačkoliv je přenos virusu na člověka poměrně vzácný, jeho agresivnější mutací se v Kanadě nakazil jeden z obyvatelů Vancouveru. Podle vědců jde o první zaznamenaný případ proměny viru.
Podle epidemiologa Chrise Dye z Oxfordské univerzity právě při takových mutacích vznikají světové pandemie, řekl v rozhovoru pro britský deník The Sun. "Toto se stává těsně předtím, než dojde k velké pandemii. Někdy to vyšumí, někdy to propukne, protože patogeny najdou nečekané způsoby, jak přežít a šířit se," varuje Dye.
[chooze:article;value:564036]
Právě případ nakaženého teenagera novou mutací profesor považuje za nebezpečný vývoj. Virus se podle něj zjevně neustále mění a přibližuje se k lidem. Nejhorším scénářem přitom je, že se stane vysoce nakažlivým z člověka na člověka a zároveň si zachová svou ohromující úmrtnost. Ptačí chřipka je totiž mnohem více smrtící než například covid.
"Ze stovek nemocí, které se venku šíří, by se lidé měli nejvíce obávat ptačí chřipky," zdůrazňuje Dye. "Nejsme teď připraveni, musíme zvýšit připravenost po celém světě. Pokud nás zasáhne další (pandemie) respiračního viru, bude to mít katastrofální následky," dodal.
Ačkoliv se virologové domnívají, že se podařilo vir v teenagerovi izolovat, zůstávají ve střehu. "Je to rozhodně jeden z prvních případů, kdy skutečně máme důkaz o adaptování mutace ptačí chřipky," uvedl pro CNN virolog Jesse Bloom. Jak se do těla mladíka vir dostal, není známo, podle vyšetřovatelů neměl kontakt s divokým ptactvem. "Způsobilo to mezi mnoha virology poprask, protože některé sekvence viru obsahují typy mutací, kterých se bojíme," dodala Bloom.
Hasiči kvůli ptačí chřipce likvidovali v Hodoníně přes 7 tisíc kusů drůbeže (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.