Riziko srdečních chorob může zvýšit běžná činnost. Lékaři radí, jak se jí vyhnout

Pokud máte sedavé zaměstnání, zvyšuje se vaše riziko srdečních chorob až o 60 %. Podle The Harvard Gazette to tvrdí nový výzkum zabývající se škodlivostí přílišného sezení.

"Naše zjištění skutečně zdůrazňují, jak je důležité se přebytečnému sezení vyhýbat, a to i když jste jindy fyzicky aktivní," říká podle CNN autorka první studie a kardiologická pracovnice z Brigham and Women's Hospital v Bostonu doktorka Ezim Ajufová. 

"I když je škodlivost přílišného sezení obecně známá, bylo potřeba dalších výzkumů, abychom porozuměli přesným rizikům i tomu, co lze jako přílišné sezení kvalifikovat," uvedl docent behaviorální medicíny na Columbia University Medical Center doktor Keith Diaz.

[chooze:article;value:582380]

Výzkumníci měli k dispozici data téměř 90 000 lidí, kteří po dobu jednoho týdne nosili akcelometr. Během sledování mohli odborníci porovnat rozdíl mezi sedavým a aktivním životem a pozdější diagnózy stavů, jako jsou mrtvice, srdeční infarkt a srdeční selhání. Studie ukázala, že u lidí, kteří trávili více času vsedě, se v pozdějších letech projevilo vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

"Opravdu doporučujeme, aby se co nejvíce lidí vyvarovalo sezení více než 10,6 hodiny denně. Myslíme si, že je to rozumný první krok pro změnu v oblasti veřejného zdraví," apeluje doktorka Ajufová.

Pokud celý den sedíte v kanceláři a do práce jezdíte autem, tento čas se může rychle nastřádat. Řešením podle doktora Diaze nemusí být nutně práce vestoje a nepomůže prý ani jít si zaběhat po práci. Důležité je pohyb, jako jsou třeba krátké procházky, rozprostřít do celého dne.

V IKEMu životy zachraňují srdeční pumpy. Podívejte se na reportáž (8/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.