Obchodní řetězce v Česku čelí skandálu. Zákazníky obelhávaly falešnými slevami

Pokuty v celkové výši přes dva miliony korun dostalo ve třetím čtvrtletí tohoto roku pravomocně od České obchodní inspekce (ČOI) několik obchodů s potraviny. Postihy se přitom týkaly jak největších hráčů na trhu, tak i menších firem. Nejvyšší částky zaplatily přitom velké obchodní řetězce. Informoval o tom web Kverulant, který získal informace o pokutách od ČOI.

Podle zveřejněných dat inspekce uložila za zmíněné období 33 pokut. "Nejvyšší celková částka pokut byla uložena společnosti Billa, spol. s r.o., a to 940 tisíc Kč za sedm případů. Následuje Lidl Česká republika v.o.s. s pěti pokutami v celkové výši 867 tisíc korun. Naopak nejnižší celkovou částku pokut – 20 tisíc korun – zaplatila společnost Albert Česká republika, s.r.o., a to za dva případy," upřesnil portál s odvoláním na ČOI.

[chooze:article;value:583670]

Billa zavádí opatření

​Řetězec Billa dostal také nejvyšší jednorázovou pokutu, a to 600 tisíc korun. Důvodem bylo špatné účtování cen, informování o cenách a špatné uvádění výší slev v 11 supermarketech v Jihočeském kraji a na Vysočině. 

"Společnost Billa provozuje své prodejny tak, aby komunikace i servis směrem k zákazníkovi byly transparentní a v souladu se všemi legislativními nařízeními. Proto jsme již přijali nápravné opatření, abychom do budoucna případům popsaných níže předešli," reagovala pro TN.cz mluvčí společnosti Dana Bratánková.

[chooze:article;value:579880]

Na pomyslné druhé příčce v nelichotivé bilanci je Lidl, který musí zaplatit 450 tisíc korun za kontroly v 18 provozovnách v Ústeckém a Libereckém kraji. Lidl podle zjištění ČOI účtoval u zboží vyšší částky, než byly deklarované, a poškodil tak zákazníky. Dalším z prohřešků tohoto řetězce bylo mimo jiné i to, že vydal spotřebitelce potvrzení o přijetí reklamace, ve kterém nebyly uvedeny všechny náležitosti, které zákon vyžaduje.

Lidlu měl podle inspekce nesprávně účtovat zakoupené výrobky v krajích Plzeňském a Karlovarském, za což mu byla vyměřena pokuta dalších 285 tisíc korun. Redakce TN.cz požádala řetězec Lidl o vyjádření, na jeho odpověď čeká.

Rizikové mohou být i e-shopy​

Česká obchodní inspekce pravidelně kontroluje nejen kamenné obchody, ale sleduje i činnost e-shopů. Z údajů inspekce vyplývá, že narazit na nepoctivý e-shop je v současné době velmi snadné. Zákazníci by tedy měli být při nákupech přes internet ve střehu.

"My jsme seznam rizikových e-shopů začali koncipovat někdy v roce 2016, kdy se na něm objevily jednotky rizikových e-shopů. Kolem roku 2019 už přibyla stovka, vloni na něj přibylo kolem 300, letos jich máme zatím kolem 150," řekl v rozhovoru televizi Nova mluvčí ČOI František Kotrba. Seznam problematických e-shopů najdete na adrese coi.cz/rizikove

Slevy, které nebyly slevy. Obchodní řetězce v Česku dostaly obří pokuty (7/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.