Fiala vysvětlil, jak Češi dosáhnou německých platů. Chce na to více času

Velkou pozornost na sebe v neděli upoutal premiér Petr Fiala. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce mluvil o svých plánech pro případ dalšího zvolení. Současné volební období totiž podle něj nestačí na implementaci všech jeho plánů.

Svými sliby Fiala nešetřil. "Tři roky jsou málo. Já potřebuju osm let a pak budeme mít platy jako v Německu, budeme mít špičkové univerzity. Nebudeme jen montovnou Evropy," sliboval Fiala. A ani po vlně kritiky, která se na něj spustila, o svém slibu premiér nepochybuje.

Svůj plán, jak dosáhnout rychlého navýšení průměrné mzdy v Česku, nastínil v pondělí na sociální síti X. "Je typické, že každá odvážná pozitivní vize u nás hned narazí na zasmušilé kritiky a nesebevědomé pochybovače," prohlásil předseda vlády.

[chooze:article;value:583845]

Vláda podle něj v současnosti investuje do rozvoje Česka. "Budujeme klíčovou infrastrukturu, která tady roky chyběla, a umíme přilákat velké zahraniční investory. Naše země bude díky rekordní investici americké onsemi součástí evropského centra výroby čipů. Také se staneme mezinárodní špičkou v jaderné energetice," sliboval Fiala.

Zároveň také poradil lidem, že pokud chtějí vyšší mzdy, měli by uvažovat o změně práce. Právě časté změny profese patří k radám ekonomů, jak získat lepší mzdu. "Všichni víme, že Češi si nejsou ochotni říkat o přidání peněz a často i mají strach vůbec přemýšlet o změně práce. Je to jednoduché: když nebudeme mít velké cíle, zůstanou nám tu mzdy jako v Agrofertu," rýpl si Fiala do svého hlavního rivala Andreje Babiše (ANO).

Prohlášením o platech jako v Německu Fiala mnohé šokoval. Průměrná mzda v Německu je totiž skoro dvojnásobek té české. Zatímco v Česku činí podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrná mzda 38 529 korun, v Německu to podle agentury Statista může být v závislosti na spolkovou republiku až 60 507 korun.

Fialův výrok rozebral ekonom Vít Hradil:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.