Fiala chce pro Čechy německé mzdy. Absolutně mimo realitu, hodnotí ekonom

"Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu, budeme mít špičkové univerzity a firmy," prohlásil Petr Fiala v neděli na České televizi. Upozorňoval na to, že čtyřleté volební období končící příští rok je pro koalici SPOLU velmi krátké. "My jsme museli dávat do pořádku ten chaos po předcházející vládě. Nebyli jsme připraveni na nic, nebyly tu žádné zásoby," dodal Fiala.

Podle Eurostatu byl v Německu v roce 2023 průměrný roční hrubý plat více než 50 tisíc euro, tedy 1 260 000 korun. Měsíčně to vychází na více než sto tisíc korun. V České republice podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu činí průměrná hrubá mzda 45 854 korun.

"Vnímám to jako ryze marketingové sdělení. To znamená, ale teda spekuluji, že spíš je to něco, co chce, aby v to část společnosti doufala a věřila tomu. Pana Fialu považuji za racionálně smýšlejícího člověka, byť možná není přímo ekonom, ale určitě má ekonomické podklady. Pokud to s někým prodiskutoval, tak mu musí být jasné, že ten slib je absolutně mimo realitu, tohle se nemůže stát absolutně v žádném scénáři," zhodnotil Hradil.

[chooze:article;value:584023]

Premiér uvedl, že "příští volby budou o tom, jestli se posuneme někde mezi Slovensko a Maďarsko, nebo budeme trvalou součástí Západu". Pustil se i do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše (ANO). "Buď tu budeme mít mzdy, jako mají lidé v Německu a Rakousku, což nabízím já, nebo se budeme potácet na východě u Ruska. To nabízí ten pán, co jezdí nakupovat do výprodeje do Milána, místo aby vyráběl levné máslo," zkritizoval Fiala.

Česká republika je velmi závislá na Německu a jeho průmyslu. "Jednoduše řečeno, když se nedaří jemu, tak se nedaří nám a naopak. Ono se těžko dohání, pokud jste v podstatě spojeni řetězem a běžíte podobnou rychlostí," vysvětlil.

Podle Hradila by české ekonomice měla pomoci větší vzdělanost a právní rámec, který je jednoduchý, srozumitelný a stabilní. "I kdyby tomu tak teď bylo, tak vás to nenakopne tak hodně v příštích letech, jak naznačuje pan premiér. Ale třeba vaše děti už z toho skutečně těžit budou, za těch 15 až 20 let třeba uvidíte opravdu nějaký významný růst," dodal.

"Musíme ale zohlednit, že Německo má jinou cenovou hladinu, tedy že v Německu jsou věci typicky dražší než u nás. To znamená, že naše výplata tam nemusí vypadat nakonec tak strašně. Němci nejsou o něco více nad naším dvojnásobkem, když zohledníme, že platí více za věci, ale je to o něco méně než dvojnásobek. Můžeme si představit, že průměrný Němec, když přijde do obchodu, tak si připadá, jako kdyby byl v obchodě Čech, který vydělává nějakých 90 tisíc," vysvětlil Hradil. Celý rozhovor na TN Live si můžete pustit pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.